banner15

Yine Adana yine 'tek tırnaklı hayvan' eti

Adana'da, "at ve eşek" kesimi yapıldığı ve Ankara'ya gönderildiği iddia edildi.

Yine Adana yine 'tek tırnaklı hayvan' eti


Adana'da, polisten kaçarken yakalanan şüphelinin ifadesi doğrultusunda, "at ve eşek" kesimi yapıldığı ve Ankara'ya gönderildiği iddia edildi. 

Yüreğir ilçesinde devriye görevini yapan polis ekipleri, Koza Mahallesi Koza Bulvarı'nda bir at arabasındaki 4 kişinin durumundan şüphelendi.

Polisin durdurmak istediği 4 kişi kaçmaya başladı. Bu kişilerden Abdulkadir B., yaşanan kovalamaca sonucu yakalandı.

Abdulkadir B'nin kıyafetlerinde kan bulunduğunu fark eden güvenlik güçleri, bu kişiyi sorguladı.

İfadesinde, at ve eşek kestiğini itiraf eden Abdulkadir B'nin, etleri bir kamyonete yüklediklerini, hayvanların kemik, kelle ve iç organlarını ise sulama kanalına attıklarını söylediği bildirildi.

Sulama kanalında yapılan incelemede, çok sayıda hayvana ait organ parçaları bulundu.

Kesilen etlerin 2 kişi tarafından kamyonetle Ankara'ya gönderildiği öğrenildi.

At arabasının sürücüsü Abdulkadir B. (36), ifadesi alındıktan sonra Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla serbest bırakıldı.

Zanlının kesilen etleri Mehmet D. ve soyadı öğrenilemeyen Salih isimli bir kişinin kamyonetle Ankara'ya götüreceği belirtmesi üzerine ekipler, aracın bulunması için çalışma başlattı.

Abdulkadir B'nin, plakasının sadece ilk rakam grubu belirlenen aracın etleri Ankara'da önceden belirlenen noktalara teslim edeceğini itiraf ettiği kaydedildi.

Zanlının ifadeleri doğrultusunda Ankara yol güzergahındaki güvenlik birimleri uyarıldı, at-eşek etlerinin başka kente de gönderilebileceği ihtimali üzerinde durulduğu belirtildi.

Bu arada, kanala atılan at ve eşek kemikleri ile başlarının Yüreğir Belediyesi ekipleri tarafından toplandığı, daha sonra bölgenin ilaçlandığı ifade edildi.

Adana Tarım Müdürlüğü İl Kontrol Şube Müdürlüğü'nün geçen yıl aralık ayının son haftası yaptığı denetimde, YURTKUR'a bağlı bir yurt ile bir hastanede yemek ihalesini alan firmanın, yemeklerde at-eşek eti kullandığının tespit edilmiş, ardından başlatılan soruşturma kapsamında, bu firmanın Kozan'da taşımalı eğitim gören öğrencilere de yemek verdiği belirlenmiş, denetim ve soruşturma genişletilmişti.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 00:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48