banner39

Yine Ertosun yine kanunsuz teklif iddiası

HSYK'nın bazı üyelerinin yeni bir plan içinde oldukları, buna göre de Müsteşarsız toplanma girişiminde bulunacakları iddia edildi.

Arşiv 24.04.2010, 11:12 24.04.2010, 11:12
Yine Ertosun yine kanunsuz teklif iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda (HSYK) geçtiğimiz günlerde yaşanan krizin ayrıntıları netleşmeye başladı.

Star'ın iddiasına göre, Kurul’daki krizin asıl nedeninin, HSYK üyesi Ali Suat Ertosun’un yeni ilke kararlarının belirlenmesi için verdiği önergede, Adalet Bakanlığı Müsteşarı’nın katılmadığı toplantılarda, Kurul’un yedek üye ile toplanması yönündeki öneri olduğu ortaya çıktı. Bu öneri, HSYK Kanunu’nun ilgili maddelerine de aykırılık teşkil ediyor. 

ERTOSUN GÜNDEME GETİRDİ


İlke kararları her yıl Ocak ayı içinde belirlenirken, bu yıl Mart ayında yeni ilke kararlarının belirlenmesi için Adalet Bakanlığı’na gündem belirleme talebinde bulunan HSYK üyesi Ali Suat Ertosun’un, Müsteşar’ı by-pass edecek öneride bulunduğu ortaya çıktı. Ertosun’un yaptığı ilke karaları önerisinde, Adalet Bakanlığı Müsteşarı veya vekili “makul bir süre içinde” toplantılara katılmazlarsa, Müsteşar’ın yerine bir yedek üyenin katılımıyla toplantıların devam edilmesi istendi. 2461 sayılı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu’nun 2 ve 10’uncu maddelerine aykırı bu öneri üzerine Müsteşar Ahmet Karhraman toplantıyı terk etti. 

Anayasa Mahkemesi resepsiyonununda Ertosun’a “HSYK’da müsteşar 5-6 toplantıya katılmadığı zaman ne yapacaksınız” diye sorulunca “Müsteşar veya vekili makul sürede toplantılara katılmazsa, daraldığımız yerde 6 kişi toplanıp karar almayı düşünüyoruz” dedi. Ertosun, HSYK Kanunu hatırlatılınca da ‘yargının tıkanmaya çalışıldığını, teşkilatın ayakta olduğunu’ söylemekle yetindi.

SIRA ERZURUM HAKİMLERİNDE

HSYK üyesi Ertosun, Erzurum savcılarına yapılan HSK darbesiyle ilgili gerekçeli kararın Erzurum hakimleri için de suç duyurusu yapılıp yapılmadığı sorusuna “Olabilir, biz tüm ilgililer dedik” ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?