banner39

Yine Lübnan.. Yine suikast.. Yine zanlı Suriye..

Suriye muhalifi Lübnan Sanayi Bakanı Pierre El-Cümeyyil Beyrut'un kuzey mahallelerinden birinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Dün haber bültenlerinde istisnasız ilk sırayı alan bu olay, bugünkü Arap gazetelerinde önemli bir yer kaplıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yine Lübnan.. Yine suikast.. Yine zanlı Suriye..

22 Kasım 2006 Çarşamba

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Yine Lübnan.. Yine suikast.. Yine zanlı Suriye..

 

Suriye muhalifi Lübnan Sanayi Bakanı Pierre El-Cümeyyil Beyrut'un kuzey mahallelerinden birinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

 

Dün haber bültenlerinde istisnasız ilk sırayı alan bu olay, bugünkü Arap gazetelerinde önemli bir yer kaplıyor.

 

Londra'da yayınlanan El-Hayat gazetesi haberi birinci sayfada geniş bir şekilde veriyor. El-Hayat, cinayet sonrası dile getirilen iç savaş kaygılarını başlığa taşıyarak şöyle diyor: "Pierre El-Cümeyyil'in öldürülmesinin ardından Beyrut'u korku sardı".

 

Haber şöyle başlıyor:

 

"Lübnan'ın kurtuluş günü kutlamalarının hemen öncesinde ve BM Güvenlik Kurulu uluslararası mahkeme tasarısını görüşürken terör dün Bakan Pierre El-Cümeyyil'i suikastle öldürerek yeniden Lübnan'ı ve Lübnanlıları hedef aldı."

 

Eş-Şarku'l-Evsat gazetesi ise haberi menşetten veriyor: "El-Cümeyyil'i öldüren kurşunlar her yönden vurdu".

 

Haberde, öldürülen bakanın babası, eski cumhurbaşkanlarından Emin El-Cumeyyil'in "Bu gece anlık tepkilerden uzak bir şekilde dua etme gecesidir" dediği bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, suikasti gerçekleştirenlerin üç kişi olduğu, susturucu takılmış silah kullandıkları, olay sonrası yapılan gösterilerde Suriye aleyhinde ve Suriye yanlısı politika izleyen Hıristiyan lider General Avn aleyhinde sloganlar atıldığı belirtiliyor.

 

Eş-Şarku'l-Evsat'ın haberinde, Lübnan Hükümeti'ni suikastlarla düşürme söylentilerinin korku yarattığı belirtiliyor ve bir bakanın daha eksilmesi halinde hükümetin anayasaya göre düşmüş sayılacağına dikkat çekiliyor.

 

Lübnan'da yayınlanan El-Müstakbel gazetesinin manşeti iki satırdan oluşuyor. Birinci satır: "Kanlı özgürlük mesajı: Pierre El-Cümeyyil yeni şehit". İkinci satır: "Güvenlik Kurulu uluslararası mahkeme kurulmasını onayladı".

 

El-Müstakbel'de ayrıca, çoğunluk lideri Sa'd El-Hariri'nin Lübnanlıları yarın yapılacak cenaze törenine yoğun bir şekilde katılmaya ve yarını "adaleti savunma günü"ne dönüştürmeye çağırdığı belirtiliyor. Haberde, 14 Şubat Hareketi'nin katillerden ve onlara siyasi örtü sağlayanlardan hesap soracağı vurgulanıyor.

 

Lübnan En-Nehar gazetesinin manşeti de yine iki satırdan oluşuyor. En-Nehar, manşetin birinci satırında "14 Şubat: Bağımsızlık İntifadası Pierre El-Cümeyyil'in katillerini pusuda bekliyor" derken, ikinci satırda "Güvenlik Kurulu mahkemenin kurulmasını onayladı ve cinayeti kınadı" diyor.

 

Suriye yanlısı Es-Sefir gazetesinde Selman Talal imzasıyla yayınlanan makalede ise, hazırlanmakta olan çözüm projesini hedef alan profesyonel katilin hedefini tam yerinden vurduğu öne sürülüyor.

 

Suriye'de yayınlanan Es-Sevra gazetesinin "Kan Tacirleri" başlıklı başmakalesinde de, Lübnan Hükümeti, iktidarda daha fazla kalabilmek için bu tür suikastlara dayanmakla suçlanıyor.

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazetesi ise, haberin üst başlığında katilin öldürülen bakanın arabasına yaklaştığı ve susturucu takılmış tabancayla ateş ettiğini bildiriyor ve başlıkta şöyle diyor: "Suikastler zinciri yeniden yüzünü gösterdi.. Kurban, Bakan Pierre El-Cümeyyil".

 

Yazar Cemal Sultan ise Mısır'da yayınlanan El-Mısrıyyun gazetesindeki köşesinde, Suriye rejiminin Amerikalılarla gerçekleştirdiği alışverişin meyvesini almakta acele ettiğini, Amerikalılar'ın Irak'taki direnişin kaynaklarını kurutma karşılığı Lübnan'da istediğini yapmaya izin vereceğini düşündüğünü yazıyor.

 

 

Tahran'da Irak-Suriye-İran zirvesi

 

Katar'da yayınlanan Eş-Şark gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, önümüzdeki Pazar günü İran'ın başkenti Tahran'da, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin ziyareti sırasında, Suriye Devlet Başkanı Beşşar El-Esed'in de katılımıyla Irak-Suriye-İran zirvesi gerçekleştirileceği yazıyor.

 

Haberde, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Celal Talabani ve Başşar El-Esed'i Irak'taki durumu görüşmek üzere Tahran'a davet ettiği bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, Irak ile Suriye arasında 25 yıldır kopuk olan ilişkilerin Suriye Dışişleri Bakanı Velid El-Muallim ile Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin Bağdat'ta imzaladıkları anlaşmayla yeniden başladığı, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın da bu adımdan duyduğu memnuniyeti dile getirdiği belirtiliyor.

 

 

Hüveydi: Şii din otoriteleri neden susuyor?

 

Mısırlı yazar Fehmi Hüveydi, Eş-Şarku'l Evsat gazetesinde bugün yayınlanan makalesinde, Irak'ta Sünnilere yönelik şiddet eylemleri karşısında Şii din adamlarının neden suskun kaldıklarını sorguluyor.

 

Hüveydi, makalesinde, Mısır El-Ehram gazatesinde okuduğu bir haberi aktarıyor:

 

"Iraklı Şii bir bayan 18 yıl önce Sünni bir Müslümanla evlenir. Mutlu bir hayat sürdükleri evliliklerinden 4 çocukları olur. Fakat Şii bayanın ailesi, Sünni kocasıyla birlikte yaşamasının "Allah'ı kızdıracağı" gerekçesiyle son günlerde onu boşanmaya zorlarlar."

 

Hüveydi, bu haberi aktardıktan sonra, makalesinde, Irak'ta mezhep çatışmalarının ilkokul çocuklarına kadar indiğini ve adı Ebu Bekir ve Ömer olan çocukların babalarının korkudan çocuklarını okula göndermediklerini söylüyor.

 

Hüveydi, Sünni din adamlarının Şiilere yönelik saldırılar karşısında suskun kalmadığına dikkat çekerek, Sünnilere yönelik şiddet eylemlerinin Şii din adamlarının da içinde bulunduğu planlı bir operasyon olduğunu söyleyenlerin iddiasını çürütmek için Şii din adamlarının açıklama yapması gerektiği ifade ediyor.

 

-----------------------------------------------------------------

 

DIŞ BASINDAN BAŞLIKLAR

T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

ABD BASINI

AP’nin "AB Türkiye'yi Uyardı" başlıklı haberinde, AB’nin Türkiye'yi, şayet blokla üyelik müzakerelerinin devam etmesini istiyorsa Kıbrıs konusundaki açmazı çözmek üzere çabalarına bir an önce hız vermesi gerektiği konusunda uyardığı bildirilmektedir. Dönem Başkanı Finlandiya'nın Başbakanı Vanhanen’in, Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini belirterek, "Zaman hızla tükeniyor. Şayet bir anlaşmaya varılamazsa ve Türkiye taahhütlerini yerine getirmezse, AB'nin üyelik sürecinin sonuçlarını gözden geçirmesi gerekecek. Bu iyi bir senaryo değil ve böyle bir durum belirsiz bir gelecek anlamına gelir" değerlendirmesinde bulunduğuna yer verilen haberde, AB liderlerinin Türkiye'nin üyelik müzakerelerini askıya alabileceği ileri sürülmektedir.

Ajansın "İsrailli Bakan Barış Sürecindeki Sıkıntılardan Suriye'yi Sorumlu Tuttu" başlıklı haberinde, İsrail Dışişleri Bakanı Livni’nin, Suriye'nin, Hamas tarafından kaçırılan İsrailli bir askerin salıverilmesi çabalarını engellediğini, İsrail ve Filistinliler arasında devam eden ihtilafı giderme girişimlerine müdahale ettiğini ileri sürdüğü, ayrıca Suriye'nin Filistin Yönetimi içinde de sıkıntıya sebep olduğunu ve ne zaman Hamas, Filistinli lider ile işbirliği işaretleri verse, Suriye'nin "bunu yapma" mesajı verdiğini belirttiği vurgulanmaktadır.

Ajansın "Filistin Birlik Hükümeti Görüşmeleri Kesildi" başlıklı haberinde, El Fetih yetkililerinin, Hamas ile sürdürülen birlik hükümeti görüşmelerinin kesildiği açıklaması yaptığı, bu durumda Batı'nın kabul edebileceği normlarda daha ılımlı bir koalisyon oluşturma çabalarının da yeni bir engele takılmış olduğu bildirilmektedir.

Ajansın "ABD, UAEA'dan, Nükleer Reaktör için İran'a Yardımda Bulunmamasını İstedi" başlıklı haberinde, ABD'nin UAEA Temsilcisi Gregory L.Schulte’nin, ABD'nin, yedi nükleer proje için Tahran'ın BM'den yardım taleplerini kabul edeceğini ancak, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndan (UAEA) bomba yapımında kullanılabilecek plütonyum üreten reaktör yapımı için Tahran'a hiçbir şekilde yardım etmemesini istediğini bildirdiği ve "Şayet UAEA Yönetim Kurulu Arak'ta bulunan araştırma reaktörünün inşası için İran'a yardım etmeme kararı alırsa, bu ülkeden gelen diğer yedi talebe olumlu karşılık verilmesi yönünde uzlaşıya katılmaya hazırız" dediği, Arak'ta bulunan araştırma reaktörünün her yıl bir ya da daha fazla nükleer silah için plütonyum üretme kapasitesine sahip olduğunu belirttiği duyurulmaktadır.

Yine AP’nin "Türkiye: Kıbrıs Konusunda Tanınan Süreye Uymayacağız" başlıklı diğer bir haberinde, AB'nin, Türkiye'ye, Kıbrıs konusundaki çıkmazın aşılması yönünde çabalarını hızlandırması için uyarıda bulunmasından bir gün sonra, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Türkiye’nin, bu konuda belirlenen son sürelere uymayacağını söylediği ve "Kıbrıs gibi meseleler şantajla ve son tarihler konularak çözülemez" dediği bildirilmektedir. AB Dönem Başkanı Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen’in, Türkiye için zamanın daralmaya başladığını ve Kıbrıs sorununun çözümsüz kalması halinde üyelik başvurusunun "belirsiz bir gelecekle" karşı karşıya olduğunu söylediği hatırlatılan haberde, iki tarafın uzlaşmaz tavrının her zaman, özellikle de Kıbrıs'ın birliğe katılımı sonrasında Türkiye'nin AB adaylığını raydan çıkarma riski taşıdığı öne sürülmektedir.

İNGİLTERE BASINI

Reuters ajansının "Annan İran ve Suriye'den Irak'taki Çözümünün Bir Parçası Olmalarını İstedi" başlıklı haberinde, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın İran ve Suriye'den, Irak'taki çözümün "bir parçası" olmalarını ve Bağdat hükümetine mezhepsel çatışmanın sona erdirilmesinde yardımcı olmalarını istediği, Annan’ın aynı zamanda Irak'ta yaşanan şiddetin ABD'ye "engel olduğunu" ve askerlerini ülkeden çekmesi konusunda baskı yapıldığını ayrıca ülkeyi terketmeden önce durumu istikrara kavuşturması konusunda da çağrılarda bulunulduğunu söylediği bildirilmektedir.

Ajansta "Iraklı Liderler Hala Petrol Yasasını Tartışıyor" başlıklı haberde, Irak hükümetinin ekonomi sorumlusu Başbakan Yardımcısı Berham Salih’in ajansa yaptığı açıklamada, üst düzey Iraklı yetkililerin, petrol ve doğalgaz endüstrisinde yabancı yatırımın teşvikini öngören bir yasa tasarısıyla ilgili anlaşmazlığı çözme amaçlı müzakerelere kaldığı yerden devam kararı aldıklarını bildirdiği, Salih’in ayrıca, bölgesel hükümetlerin, Bağdat'taki merkezi hükümetin onayı olmaksızın yabancı firmalarla anlaşma imzalayıp imzalayamayacağına dair tartışmanın hala sürdüğüne işaret ettiği, Petrol Bakanı Hüseyin el-Şehristani’nin, ofisinin Irak'ın geniş petrol rezervleri konusunda son söz sahibi olması gerektiğini belirterek, Erbil'deki özerk Kürt bölgesel hükümetinin, Norveç ve Türk firmaları ile imzaladığı anlaşmaları eleştirdiği, Kürt bölgesel hükümeti Başkanı Neçirvan Barzani’nin de buna sektördeki anayasal haklarını savunarak cevap verdiği aktarılmakta, dünyanın üçüncü en büyük petrol rezervlerinin kontrolünün Irak'taki üç ana toplum kesim; Sünni Araplar, Şiiler ve Kürtler arasındaki en önemli siyasi sorun haline geldiği belirtilmektedir.

FRANSA BASINI

AFP’nin "Irak ve Suriye Diplomatik İlişkiler Kurdu" başlıklı haberinde, Irak ve Suriye dışişleri bakanlarının Bağdat'ta düzenledikleri basın toplantısında, iki ülkenin 25 yıl önce kesilen diplomatik ilişkilerini yeniden kurduklarını açıkladıkları, Irak Dışişleri Bakanı Zebari’nin, "Çeyrek asırdan bu yana kesilmiş durumdaki diplomatik ilişkilerin tamamen yeniden kurulmasına dair bir anlaşmaya vardık" ifadelerini kullandığı, iki ülkenin "güvenlik alanında işbirliği" yapacağını ve iki ülke uzmanlarının bu konuları görüşmek üzere bir araya geleceklerini bildirdiği aktarılmaktadır.

Ajansın "Af Örgütü, BM'nin Acilen İsrail-Hizbullah Savaşını Soruşturmasını İstedi" başlıklı haberinde, Uluslararası Af Örgütü’nün acilen, İsrail ile Hizbullah arasında temmuz ayında geçen ve bir ay süren ihtilafın neticeleri hakkında BM himayesinde tarafsız ve tam bir soruşturma yapılmasını istediği, Ortadoğu ve Kuzey Afrika konusunda insan hakları savunucusu grup programı sorumlusu Malcolm Smart’ın, "Kurbanların tazmini konusunda düzenlemeleri de kapsayan, BM himayesinde yürütülen tarafsız ve tam bir soruşturma yürütülmesi aciliyet arz ediyor. Bunu yapmamak, binden fazlasının yaşamını yitirdiği sivil kurbanlara karşı sadece derin bir ihanet olarak kalmayacak, aynı zamanda cezasız kalacağı fikriyle yeni kan deryasına yol açacaktır" dediği bildirilmektedir.

Ajansta "Washington, Ahmedinejad ile Talabani Arasında Yapılacak Görüşmenin Sonucuna Şüpheyle Yaklaşıyor" başlıklı haberde, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Casey’in, Washington’un, Irak'taki durumu iyileştirebilecek her türlü görüşmeye olumlu yaklaşsa da Suriye ve İran'ın komşularına karşı siyasetlerini değiştirmeye hazır olduklarına dair çok az işaret gördüğünü ifade ettiği, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile Irak Devlet Başkanı Talabani arasında yapılacak ve Suriyeli mevkidaşları Esad'ın da katılma ihtimali bulunan Irak'taki durum konulu toplantının sonucuna şüpheyle yaklaşıldığını kaydettiği dile getirilmektedir.

ALMANYA BASINI

Süddeutsche Zeitung'un Christiane Schlötzer imzalı "Umut Ertelendi" başlıklı yorumunda, AB’nin, Türkiye'ye, liman ve havaalanlarında Kıbrıs Rum mallarına uyguladığı yasağa son vermesi için artık sadece aralık başına kadar süre tanımasının, kulağa, sanki Türkiye'yle ilgili dramın sonuna hızla yaklaşılıyormuş gibi geldiği, oysa olayın çok basit olduğu; AB’nin aralık ortasındaki devlet ve hükümet başkanları zirvesinde, "Türkiye'nin AB'ye ait olup olmadığı" temel sorusunun yeni baştan tartışılmasını engellemek istediği, Finlandiya Dönem Başkanlığı’nın bu yüzden, Türkiye müzakerelerinin devamına ilişkin kararın zirve öncesinde alınmasını istediği ve bunun için izlenecek rotanın da netleşmiş gözüktüğü, Ankara'nın zamanında adım atacağına AB'de artık hiç kimsenin inanmadığı, Türkiye ile görüşmelerin buna rağmen kesilmemesinin öngörüldüğü, sadece 35 müzakere başlığından, ticari konuları ilgilendirenlerin açılmayacağı, AB'nin ağırlıklı üyelerinin, aday Türkiye ile Kıbrıs yüzünden şimdi büyük bir ihtilaf yaşanmasını istemediği, bunun, öncelikle de, 1 Ocak 2007'den itibaren AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenecek olan Almanya için geçerli olduğu, Avrupa'nın Ortadoğu politikası için ve güvenli enerji koridoru olarak Türkiye'ye ihtiyacı olduğu vurgulanmaktadır.

Die Welt gazetesinin "Ankara'nın Kıbrıs Anlaşmazlığını Aralık Başına Kadar Gidermesi İsteniyor" başlıklı yazısında, AB dönem başkanı Finlandiya'nın Başbakanı Vanhanen'in, Türkiye ile üyelik tartışmalarını, Avrupa devlet ve hükümet başkanlarının aralık ortasında Brüksel'de gerçekleştirecekleri zirvenin ana konusu yapmaya niyeti olmadığı, AB’nin anlaşmazlığın zirve üzerinde baskı oluşturmasını istemediği, bu arada Türk hükümetinin, Kıbrıs politikasında değişikliğe gitmeyeceğini bir kez daha vurguladığı, Hükümet sözcüsünün, KKTC’ye uygulanan izolasyon kalkmadığı sürece, Ankara'nın başka adım atmayacağını açıkladığı bildirilmektedir.

Yazıda, Türkiye'nin çözümü engellemesi halinde AB’nin, bazı başlıkların müzakeresini dondurabileceği, en muhtemel olanın, ticari meseleleri kapsayan faslın görüşülmesinin askıya alınması olduğu, bir yıl önce başlayan müzakerelerin tamamıyla durdurulmasından Türkiye’nin muhtemelen endişelenmek zorunda kalmayacağı, çünkü müzakerelerin zaten en az 10 yıl sürmesinin öngörüldüğü ifade edilmektedir.

AVUSTURYA BASINI

Österreich gazetesinin Patrik Volf imzalı "Türkiye Boyun Eğmeyecek" başlıklı yorumunda, Türk siyasetinde pek az konuda birliktelik olduğuna, Kıbrıs’ın da bu konulardan biri olduğuna işaret edilerek, muhafazakarından liberaline kadar tüm partilerin, AB'nin Kıbrıs konusunda çifte standart uyguladığı görüşünde birleştikleri, çünkü BM barış planının Kuzey Kıbrıs tarafından kabul edilmesi halinde Kuzey Kıbrıs'a uygulanan tüm izolasyonların kaldırılacağı sözünü veren AB olduğu, Kıbrıs Rum tarafının şimdi hem verilen bu sözün yerine getirilmesini, hem de Türkiye'nin AB üyeliğini bloke ettiği, bu durumda AB’nin, üyeliği Kıbrıs sorununa bağlarsa, hem Türkiye'deki inanılırlığını, hem de insan hakları ve demokrasi gibi önemli konularda yapılacak reformlardaki manivela işlevini yitireceği dile getirilmektedir.

YUNANİSTAN BASINI

Yunanistan Radyo-TV Kurumu’nun internet sitesinde yer alan "Ankara'ya Ültimatom" başlıklı haberde, Finlandiya Başbakanı Vanhanen’in Türkiye’ye ilişkin yaptığı açıklamalara yer verilmekte, ayrıca AB Genişleme Komiseri Rehn’in, Ankara'nın 6 Aralık'a kadar AB'ye karşı yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, Avrupa Komisyonu’nun, Türkiye ile ilgili önerilerini kamuoyuna açıklayacağını, ardından da AB Dışişleri Bakanlarının 11 Aralık'taki Brüksel toplantısında kararlarını alacaklarını açıkladığı belirtilmektedir. Bu arada Yunanistan Hükümet Sözcü Vekili Evangelos Antonaros’ın, Finlandiya Başkanlığının konuyla ilgili tutumundan duyduğu memnuniyeti dile getirdiği, AB'nin 25'leri gibi Yunan dış politikasının da Türkiye'nin üstlendiği taahhütlerine tam olarak uymasından yana olduğunu belirttiği, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgos Kumutsakos’un da Avrupa Komisyonu’nun kararını olumlu olarak nitelendirdiği ilave edilmektedir.

ERMENİSTAN BASINI

Golos Armenii gazetesinin Ruben Margaryan imzalı "Süreç İşliyor" başlıklı yazısında, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı seçilen Nancy Pelosi’nin, sözde Ermeni soykırımıyla ilgili yasa tasarısının 24 Nisan 2007 tarihinden önce görüşülmek üzere Temsilciler Meclisi’ne sunulacağını duyurduğu, bu açıklamanın, ABD tarafından resmi düzeyde tanınacağı yönünde ileriye doğru atılan bir adım olarak kabul edilebileceği, böyle bir durumun Ankara’nın memnuniyetsizliğine yol açacağı ve olayların istemediği yönde gelişmesini frenlemeye çabaladığı, Fransa ile askeri ilişkilerini dondurduğu ve üst düzey askeri temasları iptal ettiği dile getirilmektedir.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?