banner39

Yine Sakarya yine deprem skandalı!

Akyazı'da fay hattına 20 metre kala ev yapılması kararının benzeri Erenler ilçesinde de alındığı ortaya çıktı.

Arşiv 15.06.2010, 01:36 15.06.2010, 01:36
Yine Sakarya yine deprem skandalı!


Sakarya'nın Akyazı ilçesinde tesbit edilen fay hattına 150 metre uzaklığa ev yapılmamasına yönelik kararın 20 metreye düşürülmesinin ardından benzeri bir kararın Erenler ilçesinde de alındığı ortaya çıktı. Erenler'de 1650 metrelik fay hattı için oluşturulan koruma bandı 2008 yılında kaldırılmış.

Sakarya'da belediyeler fay hattındaki koruma bantlarını bir bir kaldırıyor. Akyazı'daki imar yasağının fay hattına 150 metre uzaklıktan 20 metreye düşürülmesi günlerce tartışılırken benzer bir kararın Erenler ilçesinde 2008 yılında alındığı ortaya çıktı.

Sakarya'da 17 Ağustos depreminin ardından Afet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan rapora göre Erenler ilçesinde 1650 metre uzunluğundaki alan üzerinde her iki taraftan 25'er metre olmak üzere 50 metrelik tampon bölge oluşturulmasına karar verildi.

Ancak aradan geçen 7 yılda, bölgede yaşayanlar koruma bandı nedeniyle zarara uğradıklarını söyleyip Erenler Belediyesi'ne başvurdu. imar yasağının kaldırılmasını istedi.

Vatandaştan gelen şikayetler üzerine Erenler Belediyesi, 2008 yılında Afet İşleri Genel Müdürlüğü'ne yeniden inceleme başlatılması için başvurdu.

Yapılan inceleme sonunda hazırlanan raporda bölgenin fay hattında olmadığı, çöküntü alan olduğu belirtildi.

Raporda dikkat çekilen başka bir nokta daha vardı. Rapora göre bölge fay hattında değildi ama çöküntü alanıydı.

Çöküntü alanının da riskleri vardı. Raporda yetkililer uyarıldı. Çöküntünün üst yapıları da etkileyeceği göz önünde bulundurulmalıdır denildi.

Hazırlanan raporun ardından bölgedeki imar yasağı kaldırıldı.
 

Kaynak: CNN Türk

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?