banner39

Yine sallanan Endonezya yardım istiyor!

Beşik gibi sallanan Pasifik bu kez 6.3 ile sallandı; ölü sayısının 1100'ü geçtiği Endonezya yardım çağrısı yapıyor.

Arşiv 02.10.2009, 08:15 02.10.2009, 11:48
Yine sallanan Endonezya yardım istiyor!

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pasifik'te önceki gün meydana gelen 8 büyüklüğündeki depremin ardından, bugün de Tonga ve Samoa adaları açıklarında 6,3 büyüklüğünde sarsıntı yaşandı.

Amerikan Jeofizik Kurumu, depremin merkez üssünün Neiafu adasının 242 km ve Amerikan Samoa'sının başkenti Pago Pago'nun 377 km açığında olduğunu duyurdu. Depremin denizin 10 km dibinde meydana geldiği bildirilirken, tsunami uyarısında bulunulmadı.

ENDONEZYA DÜNYADAN YARDIM İSTEDİ

Endonezya, Sumatra adasında önceki gün meydana gelen ve büyüklüğü Richter ölçeğine göre 7,6 olarak açıklanan depremin ardından uluslararası yardım çağrısında bulundu.

Endonezya Sağlık Bakanı Siti Fadıllah Supari, depremin merkez üssü Padang kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, kurtarma operasyonları için uluslararası yardıma ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Supari, çok sayıda kişinin enkaz altında olduğunu, bu kişilerin yerlerinin tespit edilmesi ve enkaz altından çıkarılmasında zorluklarla karşılaştıklarını söyledi. Endonezya Sağlık Bakanı, yaralıların tedavisi için yeterli ilaçlarının bulunmadığını da ifade etti.

ÖLÜ SAYISI 1100'Ü GEÇTİ

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Sorumlusu John Holmes, Endonezya'nın Sumatra adasındaki Padang kentinde önceki gün ve dün meydana gelen depremlerde ölenlerin sayısının en az 1100 olduğunu duyurdu.

Güney Asya'yı deprem ve tsunami vurdu, yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği doğal afetlerden geriye yürek burkan karler kalırken gelen son bilgilerde ölü sayısının 770'i geçtiği belirtildi.

TÜRK KIZILAYI, DEPREM BÖLGESİNE EKİP GÖNDERDİ

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Endonezya'daki deprem nedeniyle bölgeye ihtiyaç tespit ekibi gönderildiğini, iki uzmanın da bölgeye doğru yola çıktığını bildirdi.

Endonezya'da 2004 yılında yaşanan tsunami sonrasında Banda Aceh'te Türk Kızılayı tarafından kurulan toplum merkezinde görev yapmakta olan yerel uzmanlardan kurulu bir ekibin acil olarak deprem bölgesine gönderildiğini ifade eden Küçükali, ekibin bölgede ihtiyaç tespiti yapacağını ve insani yardım çalışmalarına destek vereceğini belirtti.

Küçükali, Türk Kızılayının Ankara'da bulunan Afet Operasyon Merkezi'nden de iki afet müdahale uzmanının bölgeye doğru yola çıktığını bildirdi.İLGİLİ HABERLER:

Endonezya acil yardım bekliyor-FOTO

Depremin vurduğu bölgede Osmanlı izleri-FOTO


 

banner53
Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?