banner39

YÖK' B Planını 17 Aralık'ta devreye sokuyor

YÖK Başkanı Prof. Özcan, Danıştay'ın itiraza reddini beklemediklerini ama B planlarının da hazır olduğunu söyledi.

Arşiv 10.12.2009, 14:53 10.12.2009, 17:51
YÖK' B Planını 17 Aralık'ta devreye sokuyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ''İtirazımızın kabul edileceğini umuyorduk ancak reddedildi. Ayın 17'sinde tekrar düzenleme yaparak ilan edeceğiz'' dedi.

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Günay'ı ziyaret eden Özcan, basın mensuplarının Danıştayın YÖK'ün itirazını reddetmesine ilişkin soruları üzerine, konuyu Trabzon'dan Gümüşhane'ye gelirken arabada öğrendiğini ve ilk defa açıklama yaptığını belirtti.

Prof. Dr. Özcan, ''İtirazımızın kabul edileceğini umuyorduk ancak reddedildi. Ayın 17'sinde tekrar düzenleme yaparak ilan edeceğiz. İnşallah bu düzenleme herkes tarafından kabul edilir olacak'' diye konuştu.

Öğrencileri bu bekleyişten kurtarmak istediklerini ifade eden Özcan, ''Önemli olan, 1.5 milyon öğrencimiz ve onların ailelerini fazla bekletmeyelim. Böyle bir karar çıkabilir. Bu tür durumlarda daha önceden yeterli hazırlığı yapmıştık. B planımız var, bunu devreye sokacağız. İnşallah bu B planı, 1.5 milyon öğrencimizin beklentilerine uygun bir düzenlemedir ve kabul görür'' dedi.

Bir gazetecinin, kararı taraflı bulup bulmadığına ilişkin sorusu üzerine de Özcan, ''Danıştayın böyle bir kararı olamaz. Bu onların nezdinde hukuki bir meseledir. Hukuken hatalı olan bazı durumlar da olabilir. Bir şekilde yapacağımız yeni düzenlemeyle bu sorunun hallolacağını düşünüyoruz'' diye konuştu.

Prof. Dr. Özcan, yeni düzenlemenin ÖSS'de geçerli olacağını belirterek, şöyle konuştu:

''Hiçbir şekilde gecikme olmayacak. 11 Nisanda birinci basamak, haziran ayında ikinci basamak sınavı yapılacak. Öğrencilerimizi bu konuda da mağdur etmeyeceğiz. Çünkü hazırlıklarını ona göre yapıyorlar. Kararı değiştirmek onlar için çok kötü olur. B planının içeriğiyle ilgili şimdi açıklama yapmayacağım. Ayın 17'sinde genel kurumuzda B planımızı açıklayacağız.''

banner53
Yorumlar (2)
semi 12 yıl önce
hani bu danistay kanunsuz is yapiyor, kanuna uymuyordu YOK un isine karismak.. hani kendi de soylemisti YOK kendi karar verir diye... yok mu bu danistayi mahkemeye veren... danistayi alt eden... kanun yok mu kanun...ne bicim berbat bir kanun sistemi simdi anayasa degisikligi icin de gecti diyorlar vah vah..ne oluyor bu memlekette...ALlah dusmanlarindan sana sigindik YARABBI, sana harb acanlardan sana sigindik YARABBI
Rahime 12 yıl önce
ülkede örümcek kafaların takıntısı gençlerin hayatına mal oluyor...bekleyin siz bakalım Türkiye model ülke mi olacak yoksa anti depresan ilaç kullanan bir gelecek nesille mi uğraşacak...
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?