YÖK Başkanı'na ırkçı suçlaması

Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ı, ırkçılıkla suçladı.

YÖK Başkanı'na ırkçı suçlaması


Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, ''YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ı, ayrımcı ve töhmet altında bırakan sözlerinden dolayı kınıyoruz'' dedi.

Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın, ''Mesela İstanbul'dan insanlar nedense gidiyorlar Mardin'de, Urfa'da, Hakkari'de, Şırnak gibi yerlerde sınava girmek istiyorlar. Herhalde oralarda suiistimale açık şeyler daha kolay oluyor diye gidiyorlar'' şeklindeki sözlerini eleştirdi.

 

''Özcan, bu sözleri ile öğretmenler, öğrenciler ve sınav süreciyle ilgili tüm kamu görevlileri özelinde bu bölge insanlarını töhmet altında bırakarak sahip olduğu piyasacı, gerici zihniyetin içerisine gizlenmiş ırkçı söylemi açığa çıkarmıştır'' görüşlerini dile getiren Kılıç, sorunların ''ayrımcılık yaparak, mağduriyet yaratarak çözülemeyeceğini'' ifade etti. Kılıç, şunları kaydetti:

 

''Bu tarz ayrımcı ve töhmet altında bırakan uygulamaların önümüzdeki Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) döneminde tekrar etmemesi için tüm ilgili kurumları sorumlulukla hareket etmeye davet ediyoruz. Yusuf Ziya Özcan'ı ayrımcı ve töhmet altında bırakan sözlerinden dolayı kınıyoruz.'

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2010, 03:31
banner53
YORUM EKLE

banner39