YÖK Başkanı'ndan akademisyenlere askerlik müjdesi

Özcan, eskiden öğretmenlerin askerlik dönemlerinde de bulunduğu okulda öğretmenlik yaparak askerlik hizmeti verdiklerini hatırlattı.

YÖK Başkanı'ndan akademisyenlere askerlik müjdesiDünya Bülteni/Haber Merkezi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, "Akademisyenlerin askerlik hizmeti verirken sadece bulunduğu bölgede değil, ihtiyaç duyulan yere giderek eğitim vermesi şartıyla askerlik hizmetini tamamlaması konusunda yeni bir çalışma başlatmayı düşünüyoruz" dedi.

Özcan, çeşitli ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere geldiği Tekirdağ’da Vali Zübeyir Kemelek’i makamında ziyaret etti. 

Özcan, bir gazetecinin akademisyenlerin askerliklerini üniversitelerde yapmaları ile ilgili sorusu üzerine, bu konunun YÖK’te görüşülen konular arasında olduğunu ifade etti.

Bunun daha önce Türkiye’de uygulandığını bildiren Özcan, eskiden öğretmenlerin belirli eğitimi aldıktan sonra askerlik dönemlerinde de bulunduğu okulda öğretmenlik yaparak askerlik hizmeti verdiklerini hatırlattı.

Özcan, şu açıklamayı yaptı:

"Akademisyenlerin askerlik hizmeti verirken sadece bulunduğu bölgede değil, ihtiyaç duyulan yere giderek eğitim vermesi şartıyla askerlik hizmetini tamamlaması konusunda yeni bir çalışma başlatmayı düşünüyoruz. Çünkü bizim öğretim üyesi ihtiyacı olan pek çok üniversitemiz var. Örneğin Ankara, İstanbul, İzmir gibi öğretim üyelerinin fazla olduğu şehirlerden az olan başka şehirlere versek ve askerlik hizmetlerini bu bölgelerde yapsalar ülke için faydalı olur.

Konuyla ilgili şu anda sadece konuşuyoruz. İnceleme yapıp ordu tarafıyla da görüşüp gerekli bilgileri öğrendikten sonra belki böyle bir çalışma yapılabilir."

Konuşmaların ardından Özcan, Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç’ı da makamında ziyaret etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 15:04
banner53
YORUM EKLE

banner39