banner39

YÖK Genel Kurulu'nda bir ilk

YÖK Genel Kurulu, Anadolu'da ilk kez Trabzon'da toplanıyor.

Arşiv 07.10.2009, 21:26 07.10.2009, 21:26
YÖK Genel Kurulu'nda bir ilk


Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ve kurul üyeleri, yarın yapılacak olan genel kurul toplantısı için geldikleri Trabzon'da, Vali Dr. Recep Kızılcık'ı ziyaret etti.

YÖK Başkanı Özcan da Trabzon'a gelmeyi uzun zamandır planladıklarını ama çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleştiremediklerini dile getirdi. Özcan, yarın gerçekleştirilecek genel kurul toplantısının ardından KTÜ Rektörlüğü'nü ziyaret edeceklerini, ardından da Gümüşhane ve Bayburt üniversitelerini de ziyaret etmeyi planladıklarını kaydetti.

Bu ziyaretleri sıklıkla yapmak istediklerini anlatan Özcan, "Göz temasının ayrıca bir önemi olduğunu düşünüyoruz ve bunu devamlı olarak yapmak istiyoruz." diye konuştu.

Başkan Özcan, üniversitelerde Kürt dili bölümlerinin açılmasına ilişkin bir soru üzerine, o konudaki talepleri değerlendirip karar verdiklerini kaydetti. Daha önce İstanbul Üniversitesi ve Mardin Artuklu Üniversitesi'ndeki adımları hatırlatan Özcan, bazı üniversite rektörlerinin buna karşı oldukları yönündeki iddiaların ise gerçeği yansıtmadığını söyledi. Dil öğrenimiyle ilgili üniversitelerin rektörleriyle YÖK'te yaptıkları toplantıda tam tersine buna destek verdiklerini, ancak kimin yapacağı konusunda karar veremediklerini söylediklerine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından Vali Kızılcık, ziyaretin anısına Başkan Özcan'a bir plaket verdi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında, yarın Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek Genel Kurul, eğitim komisyonu ile kadro ve mevzuat komisyonunun hazırladığı raporları görüşecek, bazı fakültelere dekan atayacak. Kurul'un gündeminde, 2547 sayılı Kanun'da YÖK'ün teşkilat yapısıyla ilgili maddelerde yapılması planlanan değişiklik taslağının da bulunduğu bildiriliyor.

Bu arada, YÖK Genel Kurul'u, Ankara dışında Anadolu'da ilk kez Trabzon'da yapılmış olacak.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?