banner39

YÖK, kontenjanları masaya yatırıyor

YÖK Genel Kurulu iki gün sonra üniversitelerdeki kontejanları masaya yatırıyor.

Arşiv 20.05.2008, 12:39 20.05.2008, 13:05
YÖK, kontenjanları masaya yatırıyor

 

YÖK Genel Kurulu 22 Mayıs Perşembe günü toplanıyor. Genel Kurul'da üniversitelerdeki kontenjanların artırılması konusu masaya yatırılacak. Yeni oluşturulacak sistem ile üniversitelerdeki kontenjanların yüzde 25'e kadar artması bekleniyor.

YÖK Yürütme Kurulu'nda haftalardır tartışılan üniversitelerdeki kontenjan artırımı konusu, Perşembe günü yapılacak. YÖK Genel Kurulu'nda masaya yatırılacak. Kontenjan artırımı için Yürütme Kurulu'nda birkaç formül ortaya konarken, kontenjanların belli bir standarda göre otomatik olarak artırılması planlanıyor. Belirlenen yeni sistem 2008 ÖSS kılavuzlarına da yansıyacak.

ARTAN BİR ÖĞRETİM GÖREVLİSİ İÇİN 10 ÖĞRENCİ ARTACAK

Kontenjan artırımı konusunda üzerinde en fazla durulan sistemde, fakültelerdeki öğretim görevlisi sayısındaki artışa göre öğrenci sayısında artış yapılması planlanıyor. Fakültede 5'in altında öğretim görevlisi olması halinde öğrenci artışı yapılmayacak olan sistemde, 5'ten fazla öğretim görevlisi bulunan fakültelerde artırılan bir öğretim görevlisi için 10 öğrenci artırılacak. Bu sistemin hayata geçmesi halinde bu yıl üniversite kontenjanlarında yüzde 25'e yakın bir artış yaşanması bekleniyor.

REKTÖR ADAYLARI İNCELENİYOR

YÖK Genel Kurulu gündeminde ayrıca Haziran ayında 22 üniversitede yapılacak Rektör seçimleri ile ilgili 'Rektör Adaylarını İnceleme Komisyonu'nun raporu görüşülecek.

Gündemde, Dekan ve Diğer Adayları Değerlendirme Komisyonu, Eğitim Komisyonu, Mevzuat Komisyonu, Vakıf Üniversiteleri Koordinasyon Komisyonu ve Tıp-Sağlık Komisyonu raporları görüşülecek.

Kaynak: ANKA


 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?