banner15

YÖK, üniversiteye sınavsız giriş için çalışıyor

YÖK Başkanı Özcan, üniversitelerde bazı bölümleri sınavsız girilebilir hale getirmek için çalıştıklarını bildirdi.AA --------------------------------------------------------------------------------Özcan, ODTÜ Geliştirme Vakfı Lisesi son sınıfta okuyan oğ

YÖK, üniversiteye sınavsız giriş için çalışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ODTÜ Geliştirme Vakfı Lisesi son sınıfta okuyan oğlu Ömer Baran'ı YGS'ye gireceği ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi'ne getirdi.Özcan, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın üniversitelerde bazı bölümlere sınavsızgirilmesine dair önerisi var. Bu mümkün mü?" sorusu üzerine Özcan, şöylekonuştu: "Bazı bölümlerin o türden sınavsız girilebilen bölümler haline getirilebilmesi mümkün. Bir müddetten beri onun üzerinde düşünüyoruz, hangibölümler böyle olabilir diye. Mesela Almanya'da hukuk tahsili böyle biliyorsunuz. Herkes hukuka girebilir, başarılı olanlar devam eder, başarısız olanlar ayrılır. Onun gibi biz de bazı bölümleri imtihansız girilebilir hale getirmek içinçalışıyoruz.

"Özcan, "Bu ne kadar sürede gerçekleştirilir?" sorusu üzerine "Arz vetalebi biraz dengelersek kolay olacak. Oraya biraz yaklaştık. Birkaç yıliçerisinde tamamen mezun olan öğrenciler için üniversitelerimizde yerimiz olacak.O zaman bu türden sınavsız geçiş yapmak mümkün olacak" dedi.

Gazetecilerin sorusu üzerine Baran Özcan da heyecanlı olduğunu söyledi."Bu sınav sistemi nedeniyle babana bir öfken var mı?" sorusuna Baran Özcangülümseyerek, "Öfkem yok" yanıtını verdi. Baran Özcan, "Bu ülkedeki hervatandaş sınava girmek zorunda. Babam en iyisini bilir" dedi.Baran Özcan, Bilkent Üniversitesi'nin burslu İşletme programında okumakistediğini ifade etti."Bu sistem sizi olumsuz etkiledi mi?" sorusuna Baran Özcan, "Fikrimyok, göreceğiz" yanıtını verdi.

Gazetecilerin Baran Özcan'a "sınava sıkı çalışıp çalışmadığını"sormaları üzerine baba Yusuf Ziya Özcan araya girerek, "Biraz çalıştı gibi. Nekadar sıkı bilmem ama" dedi.Yusuf Ziya Özcan, oğluna ne gibi telkinlerde bulunduğunun sorulmasıüzerine, "Devamlı çalışmasını ve motivasyonunu kaybetmemesi gerektiğinisöylediğini" kaydetti.Yusuf ziya Özcan, heyecanlı olup olmadığını soran gazetecilere, "Herveli gibi ben de biraz heyecanlıyım" diye konuştu.Özcan, soru üzerine oğlunun sınavdan çıkışını beklemeyeceğini, birprogramı nedeniyle yurtdışına çıkacağını söyledi.Yusuf Ziya Özcan, oğlu Baran ile saat 09.15 sıralarında sınavagirecekleri ODTÜ Fizik Bölümü'nün bulunduğu binaya geldi. Baran'ı annesi vekardeşi de yalnız bırakmadı.Yusuf Ziya Özcan, oğlu Baran sınav binasına girerken kalem ve silgisininyanında olup olmadığını sordu ve daha sonra oğluna sarılıp öperek, başarıdiledi.
 
 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2010, 11:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35