banner39

Yoksullar ve Fakirler için Protesto Gösterileri

Önümüzdeki hafta Edinburgh'da yapılacak olan G-8 Zirvesi için protestolar bugün başladı. Dünyada 10 ülkede yapılacak olan "Live 8" isimli büyük konser organizasyonunun yanı sıra, yarın Edinburgh'da, 150 bin kişinin katılacağı, "yoksulluğu t

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yoksullar ve Fakirler için Protesto Gösterileri

İngiltere'nin G8 zirvesine evsahipliği yapacağı süre boyunca büyük protesto gösterilerine sahne olması beklenen Edinburgh kentinde ''olağanüstü'' şartlar hüküm sürmeye başlarken, güvenlik önlemleri her geçen gün artırılıyor. Kente dünden itibaren gelen göstericiler için hazırlanan ilk kamp yeri hizmete sokuldu. Kamp yerine, Edinburgh'a ulaşan ilk 15 bin gösterici yerleşmeye başladı. Edinburgh yerel yöneticileri ve polis yetkilileri, gösterilerin kentin savaş gördüğü 200 yıl öncesinden bu yana karşılaştığı en büyük ''işgal olduğu'' görüşünde birleşiyor. Kent merkezindeki işyerleri, özellikle büyük finans kuruluşlarının
ve McDonald's gibi Amerikan markalarının ve çokuluslu firmaların şube ve binalarında hummalı bir hazırlık göze çarpıyor. Bu binaların dışı, saldırılara karşı korunmak amacıyla dev tahta perdeler çakılarak korumaya alınıyor. İskoçya polisindeki bütün izinlerin ikinci bir emre kadar kaldırılmasına yol açan G8 Zirvesi için İngiltere'den de destek kuvvetlerinin istendiği belirtiliyor.  Bu arada ülkedeki mahkemeler duruşmalara ara verirken, hastane çalışanları da alarma geçirildi. Kentte göze çarpan en önemli güvenlik önlemleri arasında, parlamento binası ve tarihi Holyroodhouse'ın çevrelerine inşa edilen 2.5 metrelik duvarlar bulunuyor. 24 saat boyunca çevresinde devriye görevi yapılan binaların, bütün göstericilerin kentten ayrılmasına kadar koruma altında tutulması planlanıyor. National Galery adı verilen müzenin de kapatıldığı Edinburgh'da, göstericilerin çadır kurabilmesi için hazırlanan ve dün açılan G8 kampının yeterli olmayacağını hesaplayan yerel yöneticiler, yeni kamp bölgelerinin de en yakın zamanda hizmete gireceğine dikkati çekiyor.

"Live 8" Konserleri 

20 yıl önce düzenlenmiş olan Live Aid konserinin ikincisi olan "Live 8" konseri, 20 yıl öncesinden farklı olarak teknolojik olanaklarla kapsamı daha genişlemiş olarak değerlendiriliyor. Cep telefonu, internetin olmadığı 20 yıl öncesinde, bu olanaklar kullanılamazken, Hyde Park'taki konsere katılacak 150 bin kişi, biletlerini, daha önceden belirlenmiş numaralara, cep telefonlarından mesaj atmaları karşılığında kazandı. 25 ünlü şarkıcının katılacağı ve her birinin 15 dakika sahnede kalabileceği konserde,  500 mikrofon ve 8 Kilometre kablo kullanıldığı açıklanırken, Hyde Park'ta 205 bin izleyicinin konseri izlemesinin beklendiği açıklandı. Konser nedeniyle güvenlik önlemleri arttırılırken, Hyde Park çevresindeki çitlerin etrafına 2 metre yüksekliğinde yeni çitler yapıldı. Konserler serisinden hiçbir şekilde gelir elde edilmesini beklemediklerini açıklayan organizatör Bob Geldoff,  konserlerin, G-8 liderlerini etkilemeyeceğini düşünenler tarafından son güne kadar eleştirilirken, bu konserlerin asıl amacının G-8 ülkeleri liderlerine bir mesaj vermek olduğunu söyledi.

Annan'dan destek olun çağrısı

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, G-8 ülkelerine çağrıda bulunarak fakir ülkeleri unutmamalarını istedi. G-8 zirvesi öncesi açıklama yapan Kofi Annan, en çok sanayileşmiş 8 ülkenin liderlerine çağrıda bulunarak, dünya genelinde fakirliğin azaltılması için çaba gösterilmesini istedi. Annan, "Umarım, G-8 zirvesinde Afrika ülkeleri ve fakirlik konularına odaklanılır. Konunun gündeme alınması çalışmalarımızın ileri götürülmesine yardımcı olur.  Son dönemlerde çok güzel gelişmeler kaydedildi. AB üyeleri yardımlarını yaklaşık olarak ikiye katladılar ve bunun yüzde 50'si Afrika'ya gidecek" dedi. G-8 liderlerinin fakir ülke borçlarını hafifletme niyetlerini olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Annan, fakir ülkelerle ticaret görüşmelerinde somut adımlar atılmasının gerekli olduğunu söyledi. Kofi Annan, İngiltere'nin ev sahipliği yapacağı G-8 zirvesinde bu ülke Başbakanı Tony Blair'in, fakirlikle mücadele ve çevre sorunları gibi önemli iki konuya öncelik vereceklerini açıklamasını memnunluk verici olarak değerlendirdi.
 

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?