banner15

Yoksullardan Veto Tehdidi

Afrika, Karayip ve Pasifik ülkeleri temsilcileri, zengin ülkelerle ticaretlerinde sahip oldukları ayrıcalıkları zayıflatacak bir adım atılırsa Dünya Ticaret Örgütü'nün Hong Kong'daki toplantılarında her türlü anlaşmayı veto edeceklerini söylüyor.

Yoksullardan Veto Tehdidi

DTÖ zirvesi, ticari engelleri azaltmak için yürüttüğü çalışmalarda ilerleme sağlamaya çalışırken, özellikle bazı yoksul ülkeler de, atılacak adımlarla daha da yoksullaşmalarına neden olacak adımların atılmasını önlemeye çalışıyor. Bazı kalkınmakta olan ülkelerin, zengin ülke pazarlarına girişte bazı imtiyazları var. Şimdi bu ticari duvarların indirilmesi, sahip oldukları imtiyazların aşınmasına neden olabilir. Çoğunluğunu dünyanın en yoksul ülkelerinin oluşturduğu bu grup, özellikle Avrupa Birliği'ne pamuk, şeker ve muz ithalatında sahip oldukları imtiyazların korunmasını istiyor.

Mauritius bu grubun içinde yer alan ülkelerden ve Avrupa Birliği'yle yaptığı özel anlaşma bu ülkeye, ürettiği şekeri, dünya piyasalarının üzerinde bir fiyattan satış hakkı sağlıyor. Kaygıları ise, varılacak bir genel anlaşmanın, kendilerinin anlaşmalarını zedeleyeceği yönünde. Mauritus Tarım Bakanı Arvin Boolell, kaygılarının giderilmemesi durumunda, bir uzlaşmaya varılamayacağını söyledi. Tehditleri, Dünya Ticaret Örgütü açısından önemli, çünkü örgüt uzlaşmayla faaliyet gösteren bir yapıya sahip.

Kalkınmakta olan ülkelerin oluşturduğu G20 grubu, AB'nin tarım ihracat teşviklerini kesmek için bir tarih belirlemesi gerektiğini vurguluyor. Toplantılarda günün öne çıkan konularından birisi ise 'muz' olmuştu. Birlik, Latin Amerika'daki muz üreticisi bazı ülkelere uygulanan ithalat vergileri konusunda yeni düzenlemelere gitmek üzereyken, üretici ülkeler, Brüksel yönetiminin, Hong Kong'daki toplantıya getirdiği önerileri sert şekilde eleştirdi.

Honduras Ticaret Bakanı, Avrupa Birliği'nin 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek yeni düzenlemelerini, gelişmekte olan ülkeler açısından bir felaket olarak niteledi. Yeni ithalat vergileri, Avrupa Birliği içindeki muz üreticilerini ve Karayipler'de, çoğu Fransa'nın toprakları olan bölgelerdeki üreticileri bağlamıyor.

Ancak Latin Amerika ülkeleri bu vergileri ödemek zorunda. Avrupa Birliği, tarım konusunda ithalat vergilerinde daha derin kesintilere gitmesi ve ihracata uyguladığı sübvansiyonları ne zaman keseceğine ilişkin bir tarih açıklaması yönünde baskı altında. Avrupalı müzakereciler ise, önce kalkınmakta olan ülkelerin sanayi ürün ve hizmetler konusunda daha liberal adımlar atmasını bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48