banner15

Yoksullukla Mücadelede Fiyasko

Yoksulluğa karşı son on yılda verilen mücadeleden bir sonuç çıkmadığı gibi, yoksulluk sürekli arttı. Zengin ülkeler yoksulluğa karşı mücadele için verdiği sözleri tutmadı.

Yoksullukla Mücadelede Fiyasko

Dünyada bir milyar insan temiz içme suyundan yoksun, konut ve sağlık sorunları başta olmak üzere, iş, eğitim, ulaşım, iletişim ve beslenme sorunları diz boyu. New York'ta yapılan yoksullukla mücadele toplantısında konuşan Filipinler temsilcisi Jesusa Gamboa, yoksulluğun bulaşıcı bir hastalık gibi olduğunu ve dünyadaki insanların gittikçe yoksullaştığına dikkat çekti. Filipinler’deki yoksulluğa değinen temsilci Gamboa, ülkesindeki yoksulluğun çok ciddi boyutlarda olduğunu, sağlık ve beslenme sorunlarından en çok çocukların etkilendiğini söyledi. Gamboa, son on yılda yürütülen mücadele ve yapılan kampanyaların sonuçsuz kalmasının oldukça üzüntü verici olduğunu belirtti.

Yoksulluk arttı

Yoksullukla mücadele kampanyası, Birleşmiş Milletlerin Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 1995 yılına yapılan bir toplantı ile başladı. Toplantıya katılan devlet başkanları ve bakanları, yoksul ülkelerdeki işsizlik, sağlık ve konut sorunlarını çözecekleri sözünü vermişti. Ancak on yıllık kampanyanın sonucu vahim tabloyu gözler önüne seriyor. Yoksulluk önlenemediği gibi, daha da arttı. Amerika ekonomi ve sosyal işlerden sorumlu temsilcisi Antonio Ocampo ise yapılan araştırmalarIN sonucunda olumlu sonuçların ortaya çıktığını iddia etti. Ocampo, başta Doğu ve Güney Asya pasifik devletleri olmak üzere 1990 yılında yoksulluk oranının yüzde 37 civarında olduğu, ancak 2000 yılında yüzde 26’ya gerilediğini kaydetti. 2005 yılında daha da gerileyerek yüzde 21’e düştüğünü belirten Ocampi, bunun da 130 milyon insanın yoksulluktan kurtulduğu anlamına geldiğini savundu.

‘1 dolar artışı çözüm saymak alay etmektir'

Ayrıca araştırmalar sonucunda Sahara Afrikası’nda on yıl öncesine göre halkın yaşam standartlarında 1 dolar gözle görülür artış yaşandığı belirtilirken, yaşam standartlarında yüzde 40 oranında bir iyileşme yaşandığı ileri sürüldü. Ancak Afrika’nın bir çok ülkesinde yoksullukla mücadelenin başarılı olmadığı kaydedildi. Toplantıya konuşmacı olarak katılan Colombia üniversitesinden ekonomist Sanjay Reddy ise 1 doların halkın yaşamında önemli olduğunu söylemenin halkla alay etmek olduğunu belirtti. Reddy, ‘’Eğer 1 dolar 130 milyon insanın yoksulluğuna çare oluyorsa, Birleşmiş Milletleri ilk iş olarak herkese 1 dolar değil, 10 dolar dağıtsın. Eğer araştırmalar gelir düzeyinde 1 dolar artış olduğunu söylüyorlarsa, oldukça saçma araştırmalardır. Düpedüz saçmalıktır’’ dedi.

Birleşmiş Milletlerin bir on yıl daha yoksullukla mücadele için önüne hedef koyması gerektiğini söyleyen Sanjay, zengin ülkelerin 2015 yılı sonuna kadar bu soruna çözüm bulması gerektiğinin altını çizdi. Sanjay, "sadece yoksulluk değil, bununlar birlikte diğer sorunlar da var. Örneğin yoksul ülkelerde, doğum anında annelerin yüzde 15’i ve bebeklerin yarısı ölüyor. Sağlıksız beslenme ve bulaşıcı hastalıklardan dolayı yaşanını yitiren insanların oranı oldukça yüksek" diye konuştu.

Zengin ülkeler sözünü tutmuyor

İngiltere temsilcisi Clare Short ise bu çağda hala okur yazar olmayan insanların sayısının çok ciddi boyutlarda olduğunu vurgularken, asıl sorunun adaletsizlik olduğunu söyledi. Ekonomik gelir dağılımında büyük eşitsizliğin yaşandığını belirten Short, ‘’zengin daha zengin, yoksul daha yoksullaştıkça, ne yapılırsa yapılsın yoksullukla mücadele ile elbette sonuç alınmaz. Aslında zenginlikle mücadele demek daha gerçekçidir. Zenginlikle mücadelede başarılı olunursa, doğal olarak yoksulluk da azalacaktır’’ şeklinde konuştu.

Zengin dünya ülkelerinin yoksullukla mücadele konusunda sözünü tutmadığını kaydeden üçüncü dünya ülkeleri endüstrisi başkanı Roberto Bissio, bu sözleri ciddi bulmadığını ve bunların göz boyamaktan başka bir şey olmadığını vurguladı. "Varlıklarını yoksullara borçlu olan zenginler, yoksulları hiç düşünmüyor’’ diyen Bissio, "son on yılın sonuçları bunu doğrulamıyor mu?" diye sordu. Bissio son olarak, "ikinci on yılda da bir şeyler yapılmazsa, gün gelir istemeseler de yoksulların varlığı zenginleri rahatsız edecek. Bunun için yoksullukla mücadele ertelenemeyecek kadar ciddi bir görevdir" diyerek, bütün ülkeleri acil göreve çağırdı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48