'Yoksulluk politikaların ürünüdür'

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 'Bölgedeki yoksulluk 80 yıllık ekonomik, kültürel ve askeri politikanın sonucudur' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Yoksulluk politikaların ürünüdür'

Baydemir, Türkiye Barışını Arıyor konferansında yaptığı konuşmada bölgedeki yoksulluk düzeyine işaret ederek hükümetin destek vermesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin başka illerinde hazine arazilerinin yerel yönetimlere verildiğini ancak Güneydoğu’da bu uygulamaya gidilmediğini söyleyen Baydemir, “Mutlaka düşmana ya da savaşa, çatışmaya ihtiyaç varsa hep beraber yoksulluğun ortadan kalkması için savaşalım. Bölge insanı daha az zeki değil, daha tembel değil. Yaşanan yoksulluk 80 yıllık ekonomik, kültürel ve askeri politikaların sonucudur” dedi.

1921’de Diyarbakır’ın istihdam ve sanayileşme açısından İstanbul ve Bursa’dan sonra üçüncü il olduğunu söyleyen Baydemir, 2000 yılında kentin bu sıralamada 63’üncü sıraya yerleştiğini kaydetti.

DİYARBAKIR’DAN ERBİL’E DOĞRUDAN UÇUŞ İSTEĞİ

MÜSİAD Diyarbakır Şubesi eski Başkanı Ahmet Öcal ise bölgenin, Türkiye ve Avrupa’nın Çin’i olma potansiyeli bulunduğunu söylerken, mayınlı arazilerin temizlenip organik tarıma açılması halinde Güneydoğu’nun bu konuda merkez haline gelebileceğini belirtti.

Bölgede acil olarak sivil havaalanı kurulması gerektiğini belirten Öcal, Diyarbakır’dan Erbil’e doğrudan uçuş için de sefer konulmasını istedi.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?