banner39

YÖK'te Yürütme Kurulu'na üye seçilecek

YÖK'te Teziç döneminde bir türlü çalışmayan Yürütme Kurulu'nda yaşanan istifalar sonrasına boşalan iki koltuk için de seçim yapılacak.

Arşiv 28.03.2008, 10:30 28.03.2008, 10:30
YÖK'te Yürütme Kurulu'na üye seçilecek


Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç döneminde tam zamanlı çalışacak yeterli üye bulunamadığı için kurulmayan ve 4 yıldır çalışmayan Yürütme Kurulu'nun, yeniden oluşturmasına karşın kurulur kurulmaz gelen istifalar sonrasında ne olacağı hala tartışma konusu.

31 Mart Pazartesi günü toplanacak YÖK Genel Kurulu'nda komisyon raporları sunulacak. Ayrıca Yürütme Kurulu'nda yaşanan istifalar sonrasına boşalan iki koltuk için de seçim yapılacak.

YÖK Genel Kurulu tarafından 13 Mart'ta yapılan toplantıda oluşturulan YÖK Yürütme Kurulu'nda Prof. Dr. Mustafa İlhan ile Prof. Dr. Fikret Şenses istemedikleri halde seçildikleri gerekçesiyle istifa etmişti. Kurula, YÖK Başkan ve Başkanvekillerinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı, Bakanlar Kurulu ve Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) kontenjanından ikişer üye daha seçildi.

13 Mart'ta yapılan Genel Kurul'da, Cumhurbaşkanlığı kontenjanından Prof. Dr. Berrak Kurtuluş, Prof. Dr. Durmuş Günay, Bakanlar Kurulu kontenjanından Prof. Dr. Halis Ayhan, Prof. Dr. Yekta Saraç, Yürütme Kurulu üyesi olarak seçilmişti. ÜAK kontenjanındaki genel kurul üyeleri arasından aday çıkmadığı için, bu kontenjana mensup bütün üyeler arasından yapılan seçimde, Şenses 11, İlhan ise 9 oyla YÖK Yürütme Kurulu'na getirilmişti. Prof. Dr. Şenses ve Prof. Dr. İlhan 20 Mart'ta yapılan Genel Kurul'da Yürütme Kurulu'ndan istifalarını sundu. İşleme alınan istifalar 31 Mart Pazartesi günü yapılacak Genel Kurul'da gündeme gelecek.

İSTİFA EDEN İKİ ÜYE YERİNE SEÇİM YAPILACAK

Pazartesi günü yapılacak toplantıda, ÜAK kontenjanından Yürütme Kurulu'na katılacak iki kişinin belirlenmesi için yeniden seçim yapılacak. YÖK Yürütme Kurulu ilk toplantısını da 7 üye ile Çarşamba günü gerçekleştirdi.

İstifa ettiğini açıklayan Prof. Dr. İlhan ile Prof. Dr. Şenses'in katılmadığı toplantıda Genel Kurul tarafından Yürütme Kurulu'na devredilen yatay-dikey geçiş ve denklik konularını tartıştığı öğrenildi. Kurul, 31 Mart'ta yapılacak olan Genel Kurul'da tartışılacak bazı gündem maddeleri hakkında da ön çalışma yaptı.

YÜRÜTME KURULU 6 KİŞİ İLE TOPLANABİLİYOR

Yürütme Kurulu'nun toplanması için boş bulunan üyeliklerin doldurulmasına ihtiyaç bulunmuyor. 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'na göre "Yükseköğretim Genel Kurulu'nun toplantı nisabı on dört, Yürütme Kurulunun toplantı nisabı ise altıdır" ibaresi yer alıyor. Kanunda Genel Kurul ile Yürütme Kurulu'nda alınan kararları toplantıya katılanların oy çokluğu ile alınacağı, oylamalarda eşitlik olması halinde ise Başkanın oyunun iki sayıldığı belirtiliyor.

Yükseköğretim Kanunu'na göre "danışman" görevi gören Yürütme Kurulu'na, Genel Kurul tarafından gerekli görülmesi halinde "Yükseköğretimin planlanması, düzenlenmesi, yönetilmesi ve denetlenmesi, yönetmeliklerin hazırlanması, yükseköğretim üst kuruluşlarıyla, üniversitelerce hazırlanan bütçelerin tetkik ve onaylanması ile rektörlüklere aday gösterme dışında kalan yetki ve görevlerinden uygun gördüğü bölümleri" de devredebiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?