YÖK'ten 25 yaş üstü öğrencilere özel sınav

"Hayat boyu öğrenme" ilkesi kapsamında, 25 yaşı üstü kişiler için üniversiteye girişte özel bir uygulama başlatılabiri

YÖK'ten 25 yaş üstü öğrencilere özel sınav

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, çeşitli nedenlerle üniversite öğrenimi göremeyen veya ikinci bir üniversite diploması almak isteyen 25 ve üstündeki yaş gruplarına yönelik özel bir "üniversiteye giriş sınavı" yapılarak, bu kişilere üniversitede okuma şansı verilmesini düşündüğünü bildirdi.

Özcan AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitimde artık "hayat boyu öğrenme" kavramının önem kazandığını vurguladı. Bu çerçevede, "25 " diye ifade edilen bir sistem uygulandığını dile getiren Özcan, şöyle konuştu:

"25 yaşını geçmiş, üniversiteyi okuyamamış ama üniversitede okumak veya üniversite okuyup da ikinci diploma almak isteyenler varsa, bu insanlara yani yaşları normal öğrenim çağını birazcık geçmiş insanlar, eğer üniversitede okumak isterlerse onlara özel bir sınav yapalım, bu sınavda sadece genel kabiliyetleri ölçülsün. Bu öyle bilgi sınavı değil. Mesela fizik, kimya, matematik yani lise bilgisi değil de ne kadar kabiliyetli, bunun ölçüleceği bir sınav yapılsın. Eğer o şahıs bu sınavda başarılı olursa, üniversitede istediği bölüme alalım diye düşünüyorum. Bunu daha ben düşünüyorum, arkadaşlarımla paylaşmadım henüz."

"YETERLİ TALEP OLUR"

YÖK Başkanı Özcan, böyle bir çalışmanın, vakıf üniversitelerine kaynak sağlayacağını da altını çizerek, "Bunun nedeni de yakında yükseköğretime girmeye hazırlanan öğrenci sayısında eğer azalma olursa ki nüfus projeksiyonları bunu gösteriyor, vakıf üniversiteleri çok zorda kalabilirler. Onları bir ölçüde tatmin etmek için, onlara kaynak sağlamak için böyle birşey düşünüyorum. Tabii ki bu devlet üniversiteleri için de geçerli" dedi.

"Böyle bir projenin uygulanması durumunda, hedef kitlenin ne kadar olduğu" yönündeki soru üzerine Özcan, yeterli sayıda talep olacağını kaydetti.

25 yaşından sonra üniversite" öğreniminin örgün veya uzaktan eğitim yöntemleriyle yürütülebileceğini söyleyen Özcan, "hayat boyu öğrenme" çerçevesinde bu sistemin birçok ülkede uygulandığını anlattı.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 18:14
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
LEYLA KAVUŞ
LEYLA KAVUŞ - 11 yıl Önce

icraat görelim.boş konuşma olmaz.hemen yapınız,bizde okuyalım.bekliyoruzzz..saygılar

Remziye Demir
Remziye Demir - 11 yıl Önce

Umarım düşünce bazında kalmaz bir an önce hayata geçirilir, bu bağlamda DGS ye son verilerek adayların kendi alanlarında mesleki derslerin ağırlıkta olduğu sınavla "LİSANS TAMAMLAMA" sisitemide bir an önce hayata geçirilir ümidiyle.

Naz Elmas
Naz Elmas - 11 yıl Önce

Bence hemen uygulamaya konulmalı.Süper yerinde bir karar.Evlendikten sonra okuyamadım çocul falan derken şimdi tam zamanı.Dört gözle uygulamayı bekliyorummm.

Naz Elmas
Naz Elmas - 11 yıl Önce

Bence hemen uygulamaya konulmalı.Süper yerinde bir karar.Evlendikten sonra okuyamadım çocul falan derken şimdi tam zamanı.Dört gözle uygulamayı bekliyorummm

Bahtiyar Işık
Bahtiyar Işık - 11 yıl Önce

Okumuk istiyenleri umutlandırdınız.Biran önce bu sınavın yapılmasını istiyoruz.

abdullah bostancı
abdullah bostancı - 11 yıl Önce

çok yerinde ve bence geç alınmış bir karar ama yinede bunu düşünenlere tşklr.umarım lafta kalmayıp en kısa sürede hayata geçirilir

banner39