banner39

Yolcuların büyük bir kısmı kaçmayı başardı

KTTC İstanbul seferini yaparken kaçırılan Atjas Jet'e ait uçakta bulunan yolcuların büyük bir kısmı kaçmayı başardı.

Arşiv 18.08.2007, 10:16 18.08.2007, 13:36
Yolcuların büyük bir kısmı kaçmayı başardı

 

Lefkoşa-İstanbul seferini yaparken iki hava korsanı tarafından kaçırılmak istendikten sonra Antalya'ya inen uçaktaki yolcuların büyük bölümü dışarı çıkmaya başardı.

İki hava korsanıyla yapılan görüşmeler sonucunda yaşlı ve çocuk yolcuların tahliyesine başlandı. Bu sırada diğer yolcuların da kapıya hücum etmesi sonucunda karışıklık yaşandı. Yolcuların büyük bölümü bu sırada uçaktan çıkmayı başardılar. Yaşanan karışıklık sırasında yolculardan bazılarının yaralandığı kaydedildi.

Yetkililer, uçaktaki iki hava korsanının 2 mürettebat ile 9 yolcuyu rehin tutmayı sürdürdüğünü bildirdiler.

Ercan Havaalanı'ndan İstanbul'a giden, Atlasjet'e ait uçakta 136 yolcu ve 6 mürettebat bulunuyordu.

TAHRAN'A GİTMEK İSTEDİLER

Ercan Havalimanı'ndan saat 06.45'te kalkan Atlas Jet Havayolları'na ait uçak Türk hava sahasına girdiği sırada, kimliği belirsiz 2 kişi tarafından İran'a kaçırılmak istendi. Pilotlar, ''yakıt ikmali yapmalarının zorunlu olduğunu'' söyleyince, iki hava korsanı kokpitin kapısını zorlamaya başladılar. Havacılık kuralları gereği uçuş sırasında daima kilitli tutulan ancak şifreyle girilen kapıyı hava korsanları açmayı başaramadı. Bunun üzerine iki hava korsanından biri hosteslerden birini rehin alarak ''kendisine zarar vereceklerini'' söyledi. Pilot, bunun üzerine yakıt ikmali yapmak üzere uçağı Antalya Havalimanı'na indirdi. Pilotların inişten sonra uçaktan ayrıldıkları belirtildi.

ELLERİNDE BOMBAYA BENZER PAKET VAR

Yetkililer, hava korsanlarından birinin Arapça konuştuğunu, bu kişilerden birinin elinde bıçak, diğerinde ise ''bomba'' olduğu söylenen bir paket bulunduğunu kaydettiler.

136 YOLCUSU BULUNUYOR

Hava korsanlarının yolcuları uçaktan tahliye etmeye başladıkları öğrenildi. Yolcuların, uçağın arka kapısını kırarak kaçmaya başladıkları, ancak hosteslerin rehin tutulduğu ileri sürüldü.

"DİN KARDEŞİYİZ" DEDİLER

Yakınlarını telefonla arayan yolcular, herkesin iyi olduğunu, hava korsanlarının "Biz din kardeşiyiz, kimseye zarar vermeyeceğiz" dedi. Yolcular, hava korsanlarının İran ya da Suriye'ye gitmek istediklerini söyledir.

UÇAKTA 7 YOLCU BULUNUYOR

Uçaktan kurtulan yolcuların büyük bölümünün orta ve arka kapının açılması sonucu inerken, uçakta halen 4 yolcu ve 2 mürettabat kaldığı belirtildi.

Uçaktan kendi imkanlarıyla inen yolculardan Zafer Şanlı, uçakta orta koltuklarda oturduğunu, uçak havalandıktan bir süre sonra, önce arkadan iki kişinin koşmaya başladığını ve kokpite giderek, kapıyı kırmaya çalıştıklarını söyledi. Uçağın denize yaklaştığını anlatan Şanlı, bir süre sonra uçağın uçağın Antalya'ya indiğini bildirdi.

Uçak iner inmez perdelerin kapatıldığını, çocuk ve kadınların uçağın arka tarafına gönderildiğini belirten Şanlı, iki kişinin yolcuları sakinleştirerek, "Biz de müslümanız, size zarar vermeyeceğiz" dediklerini anlattı. Daha sonra bir kargaşa yaşandığını ve orta kapı ile arka kapının açıldığını, yolcuların bu kapılardan atladığını ve aşağıda bekleyen otobüslere bindiklerini söyleyen Şanlı, "Uçağı kaçıranlardan birinin elinde siyah bir bant vardı ve buna bir paket bağlıydı" dedi.

Yolculardan Bülent Ay da ellerinde bomba olacağnı söyleyen iki kişinin Ercan Havalimanı'nda da ilginç davranışlarda bulunduğunu, bu nedenle kendilerinin dikkatini çektiğini söyledi. Kendi aralarında Arapça konuştuklarını ve birbirlerine gülerek, "Gülme oğlum, çaktıracaksın" diye konuştuklarını kaydeden Ay, iki kişiden birinin Türkçe, diğerinin İngilizce bildiğini belirtti.

UÇAKTAN İNEN YOLCULAR KAÇIRILMA ANINI KONUŞTU

Uçak içerisinde bulunan ve kurtulan yolculardan Hakkı Doğusoy, korsanların Arapça konuştuğu kendilerininde Müslüman oldukları için kimseye zarar vermek istemediklerini kaydetti.

Doğusoy, korsanların yolculara zaman zaman su servisi yaptırdıklarını özellikle çocuk ve yaşlıların uçaktan inmesine müsaade ettiklerini aktardı.

Uçağın klimasının çalışmadığını da aktaran Doğusoy, zaman zaman hava almakta güçlük çektiklerini ifade etti. Doğusoy, uçağın orta kapısından atladığı için ayağının çatlak olabileceğini belirti.

Doğusoy gözlemlerine dayanarak verdiği bilgide korsanlardan birinin üzerinde bomba olduğunu söyleyerek bir hostesi rehin aldığını belirtti.

"KAPILARI KIRDIK DIŞARI ÇIKTIK"

Uçaktan kurtulan ve adının Erhan olduğu bildirilen bir yolcu, NTV'nin canlı yayınında yaptığı açıklamada, yolcuların uçak kapılarını kırarak uçaktan kaçtığını ve otobüslere bindirilerek uçaktan uzaklaştırıldığını söyledi. Yolcuların uçağın arka ve yan kapılarını kırarak dışarı çıktığını belirten yolcu, bazı ufak yaralanmalar olduğunu kaydetti.

NTV'ye bağlanan bir bayan yolcu da uçak Antalya'ya indiğinde içeride havasızlık yaşandığını ve bunun üzerine hava korsanlarının 5 dakika için ön kapıyı açma sözü verdiğini ifade etti.

Bu sırada korsanların bayan yolcuları ön kapıdan bırakacağını söylediği ancak bayan yolcuların tahliyesi sırasında erkek yolcuların da arka kapıyı kırarak kaçtığı bildirildi.

ARKADAŞLARININ UÇAKTA OLDUĞUNU TELEFONDA ÖĞRENEN ŞAHIS, UZUN SÜRE ŞAŞKINLIK YAŞADI

Atlasjet'in Word Focus şirketinden kiraladığı ve Ercan Havaalanı'ndan sabah saat 06.45'te havalandıktan sonra kaçırılan MD-83 tipi uçakta bulunan Serkan Aktaş ve Ömer Bal isimli yolcuların arkadaşı Salih Akoğul, arkadaşlarının kaçırılan uçakta olduğunu telefonda öğrendi. Uzun süre şaşkınlık yaşayan Akoğul, Aktaş ve Bal ile birlikte alüminyum işi yaptıklarını söyledi.

Uçağın kaçırılma haberinin ardından Atatürk Havalimanı'na gelen Salih Akoğul, önce panoya bakarak uçağın gecikeceğini öğrendi. Kaçırılan uçakta arkadaşlarının olup olmadığını Atlasjet yetkililerine soran Akoğul, buradan bilgi alamadı. Salih Akoğul, daha sonra Kıbrıs'taki tanıdıklarını arayarak arkadaşlarının saat 06.30'da uçağa bindiğini ve kaçırılan uçağın içerisinde olduğunu öğrendi.

Durumu öğrendikten sonra şaşkınlık yaşayan Akoğul, "Alüminyum işi yapıyoruz. Arkadaşlarımız da bir montaj işi için Kıbrıs'a gitmişti. Kaçırıldıklarını öğrenince çok şaşırdım. Şimdi şirkete dönüp konu üzerinde ne yapabileceğimizi konuşacağız." diye konuştu.

Kaynak: Dünya Bülteni / Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?