Yollar çifte sandıkta kesişiyor

Anayasa Mahkemesi ya da YSK, 'Bu yıl referandum olmaz' derse, hükümet gelecek yıl halkın önüne çifte sandık koyacak.

Arşiv 04.03.2010, 16:11 04.03.2010, 18:21
Yollar çifte sandıkta kesişiyor

 

Okan Haksever / Ankara- Dünya Bülteni

Hükümet, anayasa değişikliği paketi için çalışmalarını üç ayrı koldan sürdürüyor. AK Parti hukukçularının yanı sıra öğretim üyesi hukukçular ve Adalet Bakanlığı hukukçuları üç ayrı çalışma yürütüyor. Başbakan Erdoğan, zaman zaman ortak yapılan bu toplantıların sonunda oluşacak tek metne son şeklini verecek. Alınan bilgilere göre hükümet, anayasa değişikliği paketini çok genişletmek istemiyor. Pakette, siyasi partilerin kapatılmasına Venedik Kriterleri'nin getirilmesi, siyasi partiler için kapatma davası açmak için Meclis'ten onay getiren düzenlemenin yanı sıra HSYK'nın üye yapısının değiştirilmesi yer alacak. Ayrıca askerlerin sivil yargıda yargılanmasını kolaylaştıran değişiklikle, HSYK ve YAŞ kararlarına karşı yargı yolunun açılmasını sağlayacak düzenleme paketteki diğer unsur olacak. Pakette kadınlara ve çocuklara pozitif ayrımcılık getiren hüküm yer alacak.

ANAYASA MAHKEMESİ YOK

Alınan bilgilere göre yapılan son değerlendirmelerde, Anayasa Mahkemesi'nin ikiye bölünmesi ve üye sayısının artırılmasıyla ilgili taslak metin, çalışmadan çıkarıldı. AK Parti kurmayları bu kararı alırken, "Siyasi parti kapatmaların önüne geçiyoruz. HSYK'nın yapısını değiştiriyoruz. Bir cephe daha açmayalım" görüşü öne çıktı.

ENGELLERSENİZ SENEYE İKİ  SANDIK GELİR

Anayasa değişikliği paketi, henüz muhalefete sunulmadan, "referandum yapılamaz" tartışması siyaseti kilitledi. İktidarda muhalefet arasında 2007 yılında Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan "367 krizi" benzer bir tartışma yaşanıyor. Muhalefet hukukçuları, Anayasa'nın 67'inci maddesine ve döneminde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto gerekçesine dikkat çekerek, "referandum düzenlemesi seçim hükmündedir. Referandum süresini 120 günden 60 güne düşüren düzenleme yapıldığı için en az 1 yıl süreyle referandum yapılamaz" görüşünde.

KARARI YARGI VERECEK


AK Parti'nin hukukçu kurmayları ise, referandumun "seçme ve seçilme içermediği için" seçim sayılamayacağı görüşünde. Ancak bu konuda kararı Anayasa Mahkemesi veya Yüksek Seçim Kurulu verecek.

BU YAZ OLMAZSA SENEYE İKİ SANDIK BİRDEN

Muhalefetin gerekçeleri doğrultusunda bir karar çıkması durumunda Hükümet, bu yaz yapmayı planladığı referandumu gelecek yıla ertelemeyi planlıyor. Alınan bilgilere göre Hükümet, "Engelleme ile karşılaşmak, elimizi kuvvetlendirir. 2011 Mayıs sonunda zamanında yapılacak genel seçimlerle birlikte vatandaşın önüne çifte sandık koyarız" görüşünde birleşiyor.

Yorumlar (1)
semi 14 yıl önce
bu hukumeti hava mi secti yoksa halk mi...niye kimseye soz geciremiyor yahu.. artik yeter ... ne oluyor.. ne bicim bin basli kanunlar enstituler var? yaaa isiniz is hukumet isiniz is...ancak Allah musade ederse inshaAllah isiniz duzelecek...amin...
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?