banner39

YouTube yasağı Google'ı tıkadı

YouTube ile aynı hattan hizmet vermeye başlayan Google kapatma yasağından etkilenmeye başladı. Birçok siteye girilemiyor, arama yavaşladı

Arşiv 05.06.2010, 08:40 05.06.2010, 08:40
YouTube yasağı Google'ı tıkadıDünyanın en büyük arama motoru Google, bazı hizmetlerini YouTube ile aynı IP'lerden (Internet Protokol Adresi) vermeye başlayınca, Türkiye'deki You- Tube'u kapatma kararından etkilendi. Google, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararla yaklaşık 2 yıldır kapalı olan video paylaşım sitesi YouTube'un IP adreslerini değiştirdi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), yeni IP'ler üzerinden mahkemenin kapatma kararını uygulamak istedi. Ancak bu IP'lerin YouTube'un sahibi olan dünyanın en büyük arama motoru Google'un bazı hizmetleri için de kullanıldığı tespit edildi.TİB, Google yönetiminden IP'lerin ayrılarak hangisinin YouTube'a, hangilerinin Google'a ait olduğunun belirtilmesini istedi. TİB, Google yönetiminden gelen cevaba göre mahkemenin kapatma kararının uygulanması için internet servis sağlayıcılara bildirdi. Ancak kapatma kararı uygulanan IP'lerin Google ile ortak kullanılması nedeniyle sorunlar ortaya çıktı.

YAVAŞLAMA UYARISI
Bazı ADSL firmaları ve servis sağlayıcılar, abonelerine sınırlamayla Google internet sitesine erişimde sorun yaşanması, reklam gibi analiz verisi için internet sitelerinde Google Analytics, Google Maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya internet sitelerinde erişimin yavaşlayabileceği uyarısı yaptılar. "Google"a ait bazı IP'lere, "hukuksal nedenlerden dolayı" erişimin engellemesi, bilgisayar kullanıcılarının hayatını da derinden etkileyecek. Yasaklama nedeniyle, Google üzerinden yapılan ticaret, yazışma ve reklam gibi benzeri işlemlerde ağırlaşmanın, büyük sıkıntı yaratacağına dikkat çekiliyor.

Erişimde güçlük çekilen bazı Google adresleri:

http://pages.google.com
http://video.google.com
http://translate.google.com.tr
http://docs.google.com
http://sites.google.com
http://books.google.com
http://notebook.google.com
http://toolbar.google.com
http://browsersync.google.com
http://catalog.google.com
http://earth.google.com
http://groups.google.com.tr

GOOGLE, bazı IP'lerinin engellenmesiyle ilgili yaptığı açıklamada olayın tamamen You- Tube yasağıyla ilgili olduğunu belirtti. Açıklamada "Google'ın servislerine Türkiye'den erişimde yaşanan sıkıntıların, YouTube erişim yasağıyla bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Hizmetlerimizi yeniden işler hale getirmek için çalışmalarımız hızla devam ediyor" denildi.

TİB'İN bağlı olduğu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan yapılan açıklamada "Google'ın erişiminin engellendiği" iddiaları yalanlandı. Yapılan işlemin YouTube'un IP adreslerinin güncellemesinden kaynaklandığı ifade edilen açıklamada söz konusu hizmetlerden yararlananların mağduriyetinin çözümünün hizmeti sunan şirketlerin elinde olduğu kaydedildi.

Kaynak: Sabah

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?