YSK: Yayımlansın, karar vereceğiz

YSK Başkanı Ali Em, anayasa değişikliğinin resmi gazetede yayımlanmasını beklediklerini belirtti.

YSK: Yayımlansın, karar vereceğiz


Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em, anayasa değişikliği hakkında, "Kanun henüz Resmi Gazete'de yayımlanmadığı için bir karar almadık, yayımını bekliyoruz" dedi.

Em, YSK'nin bugünkü toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bugünkü toplantıda, anayasa değişikliğinin halk oylamasına gitmesine ilişkin konunun görüşülüp görüşülmediğinin sorulması üzerine Em, anayasa değişikliğinin henüz Resmi Gazetede yayımlanmadığını anımsatarak, kanunun Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Kurul'un toplanarak bir karar alacağını söyledi.

Halk oylamasına ilişkin kararın ve halk oylaması takviminin Kurul toplantısından sonra belirleneceğini ifade eden Em, halk oylamasına ilişkin kuralların gerekirse bir komisyon tarafından öncelikle görüşüleceğini ve daha sonra da gerekli açıklamaları yapacaklarını kaydetti.

Em, "Kanun henüz Resmi Gazete'de yayımlanmadığı için bir karar almadık, yayımını bekliyoruz" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Halk oylamasına ilişkin 60-120 gün tartışması devam ediyor. Bir değerlendirmeniz var mı?" sorusu üzerine de Em, bu soruların hepsinin kanun yayımlandıktan sonra değerlendirileceğini söyledi.

Ali Em, bir soru üzerine de, Anayasa Mahkemesinde açılabilecek iptal davasının kendilerinin vereceği kararı etkilemeyeceğini, kendi alanlarına giren konuları hukuk açısından değerlendirip bir karar vereceklerini belirtti.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 20:17
banner53
YORUM EKLE

banner39