YSK'dan hükümete şok: Referandum 12 Eylül'de

YSK sürpriz bir şekilde, hükümetin beklediği gibi referandumun temmuzda değil 12 Eylül'de yapılmasına karar verdi.

YSK'dan hükümete şok: Referandum 12 Eylül'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa değişiklik paketinin halk oylamasına sunulmasıyla ilgili olarak karar almak için toplanan YSK, hükümete şok yaşatan bir karara imza attı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanvekili Kırdar Özsoylu, anayasa değişikliğine ilişkin kanunun 12 Eylül 2010 Pazar günü halk oylamasına sunulacağını açıkladı.

Özsoylu, YSK'nın bugünkü toplantısının ardından konuya ilişkin açıklama yaptı.

Anayasa Değişikliklerinin Halk Oyuna Sunulması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'un Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlatan Özsoylu, bu kanun ile 3376 Sayılı Kanun'da değişiklik yapılarak halk oylamasının kanunun yayımı tarihinden itibaren 60 gün içerisinde yapılacağının öngörüldüğünü ifade etti.

Halk oylamasına ilişkin kanun hükümlerini anımsatan Özsoylu, Anayasa ve söz konusu kanun hükümleri birlikte değerlendirildiğine Anayasa Değişikliklerinin Halk Oyuna Sunulması Hakkındaki Kanun'un Anayasa'nın 67. Maddesi'nin son fıkrasında ifade edilen seçim kanunları kapsamında olduğunu, bu fıkra uyarınca da seçim kanunlarındaki değişikliklerin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamayacağını söyledi.

Özsoylu, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Bazı Maddelerinde Deşiklik Yapılması Hakkında 5982 Sayılı Kanun'un, Anayasa'nın 175 ve 3376 Sayılı Kanun'un 2. maddesi hükümleri gereği halk oylamasında uygulanacak sürenin, değişiklikten önceki hüküm itibarıyla, bu metnin uygulanması gerektiğinden, bunun 120 gün olarak tespitine ve referandumun 12 Eylül 2010 Pazar günü yapılmasına YSK tarafından oybirliğiyle karar verilmiştir" dedi.

Halk oylamasına ilişkin çalışmaların bir komisyon tarafından yürütüleceğini ifade eden Özsoylu, komisyonun çalışmalarının ve se çim takviminin ilerleyen günlerde duyurulacağını söyledi.

RAMAZAN BAYRAMI'NIN DÖRDÜNCÜ GÜNÜ 

YSK'nın aldığı karara göre halk Ramazan Bayramı'nın son gününde sandık başına gidecek. 

HÜKÜMET TEMMUZ AYINI BEKLİYORDU

Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek ve diğer Ak Partili vekiller daha önce yaptıkları açıklamada referandumun Temmuz ayında yapılmasının planlandığını belirtmişlerdi. 

Hükümet daha önce referandum süresini 120 günden 60 güne indiren bir düzenleme yapmıştı. Düzenlemenin ardından, "bu düzenleme bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamaz" tartışmaları başlamıştı. Ancak hükümet, halkoylamasının seçim olmadığını öne sürerek bu tartışmanın yersiz olduğunu belirtiyordu.


KARAR CHP'Yİ SEVİNDİRDİ

Kararın açıklanmasından sonra açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özyürek, "Çok güzel oldu. 12 Eylül çok güzel bir tarih" dedi.

Ayrıca CHP yarın Anayasa düzenlemesini Anayasa mahkemesine götüreceğini duyurdu. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 16:56
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferit Sait
Ferit Sait - 11 yıl Önce

Ramazan Bayramı 3 gündür..
Saygı ve muhabbetlerimle..

banner39