banner39

Yüksek Hızlı Tren'e AB'den hibe destek

Yüksek Hızlı Tren projesinin Köseköy-Gebze etabı için AB Komisyonu ile finansman anlaşması imzalandı.

Arşiv 17.03.2010, 21:48 17.03.2010, 21:48
Yüksek Hızlı Tren'e AB'den hibe destek


Yüksek Hızlı Tren projesinin Köseköy-Gebze etabı için Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ile finansman anlaşması 3 bakanın katılımıyla Ankara Garı'nda düzenlenen törenle imzalandı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "AB'den istirhamımız; uzun bir süreden beri bloke edilmiş taşıma, ulaştırma ile ilgili fasılların bir an önce başlatılması. Artık bunun zamanının geldiğini düşünüyoruz" dedi.

 Törene, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Marc Pierini, Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan, AB ülkelerinin büyükelçileri ve müsteşarlar katıldı.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, bu projeye imza atmanın çok anlamlı bir iş olduğunu belirterek, "Bu projeyle Avrupa'nın Türkiye'ye bakışı, Avrupa Birliği'nin demiryollarına bakışı anlam taşıyor. Göreve başladığımız ilk günden bu yana, Türkiye'ye Avrupa Birliği'nin standartlarına getirmek için karayollarında, demiryollarında, havayollarında, denizyollarında, bilişim teknolojilerinde çok büyük projeler başlattık. Bugün Türkiye, Avrupa Birliği üyeleri arasında demiryollarında, karayollarında, karayollarında, iletişimde son zamanlarda birçok üyenin daha da ilerisine gitmiştir. AB'den istirhamımız; uzun bir süreden beri bloke edilmiş taşıma, ulaştırma ile ilgili fasılların bir an önce başlatılması. Artık bunun zamanının geldiğini düşünüyoruz'' diye konuştu.

Bakan Yıldırım, bölgesel toplantılarda Avrupa Birliği üyeleri ile bir araya geldiklerinde Türkiye'deki gelişmelerden dolayı üye ülke temsilcilerinin şaşırdıklarını belirterek, "6 yılda 12 bin kilometre tamamladık. Türkiye'nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bölünmüş yollarla bağladık. 6 vilayetimiz bölünmüş yolla kesintisiz bağlanırken, bugün 63 vilayetimiz bu hale geldi" dedi.

Köseköy-Gebze etabının finansman sözleşmesinin imzalanması ile işin bitmediğine dikkati çeken Yıldırım, "Konuyu merkezi ihale birimi ile takip ederek sonuçlandırmak ve projenin bitiş tarihini ilan etmek gerekiyor. Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren seferlerini 2013'te açacağız. Dolayısıyla Köseköy-Gebze etabı da bu güzergahta olduğu için eş zamanlı olarak yapılma mecburiyeti var. Gecikmeye bu anlamda hiç tahammülümüz yok, lüksümüz yok. Demiryollarına kesintisiz yatırım yapmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Avrupa Birliği yolunun iki temel alandan oluştuğunu belirterek, "Yasalarımızı, kurumlarımızı AB yasalarına uyumlu hale getirmek. Bunu da yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Gündemimizde çok sayıda kanun var, kurumlarımızda düzenlemeler var. İkinci boyutu ise, ekonomik ve sosyal uyumdur. Sadece yasaları değiştirmeniz yetmez, ayrıca Türkiye'nin hızlı bir şekilde kalkınması, ekonomik ve sosyal hayatında standartlarını yükseltmesi gerekiyor. İşte bu proje, ekonomik ve sosyal uyum açısından Avrupa Birliği'nin ne anlama geldiğini çok somut bir şekilde ortaya koyuyor. Bu yolda devam ettiğimiz sürece, bu tür projeler artarak devam edecek, halkımızın hayatını değiştirecektir" ifadelerini kullandı.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Cumhuriyet tarihinde 6 bin 500 kilometre olan demiryolunun Ulaştırma Bakanı Yıldırım zamanında 7 yılda 12 bine çıkarıldığını, havayolu taşımacılığının 10 katına çıkarıldığını, demiryolunda önemli adımlar atıldığını belirterek, "Bu imzalanacak anlaşma sadece Ankara-İstanbul'u bağlamıyor, aynı zamanda Asya'yı Avrupa'ya bağlıyor. Türkiye'nin gelişmiş milletler arasında kültürel bir köprü olduğunu bu tren yolu bir kez daha gösteriyor. Eğer Avrupa Türkiye'nin

Avrupa Birliği'ne gireceğine inanmasaydı, Türkiye'nin beş ayrı noktasında ne Avrupa'ya girecek hayvan sağlık kontrolünü yapacak yatırımı yapardı ne Türkiye'deki büyük baş hayvanları geometrik küpeleme sistemini getirirdi ne de bu projeyi finanse ederdi" şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Marc Pierini, projenin Türk halkına, Türkiye ekonomisine ve Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerine fayda sağlayacağını belirtti. Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne katılımına yönelik olarak Ulaştırma Bakanlığı ile çalıştıklarını, anlaşma ile Türkiye, Avrupa Birliği'ne daha da yaklaşacağını, projenin maliyetinin 2 milyar dolar olacağını belirtti.

Avrupa Komisyonu Direktörü Jean Marie Seyler, projenin stratejik olarak önemli olduğunu ve bunların birinin yüksek hızla yüksek teknoloji kullanılarak iki büyük şehri birbirine bağladığı ve diğerinin ise ülkenin gelişimine daha çok istihdam sağlayarak katkıda bulunacağını belirtti. Avrupa birliği için öneminin ise, taşıma iletişiminin gelişeceğini, Türkiye'yi Avrupa'ya bağlayacağını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, 2003'ten bu yana yapılan çalışmalarla finansman sorununun çözüldüğünü, 60 yıldan sonra demiryollarının ayağı kaldırılmasında çabası olan hükümetin başarısının bulunduğunu belirterek, "TCDD'nin önerisiyle katılım öncesi mali yardım kapsamında Katılım öncesi Mali Yardım'dan (IPA) sağlanacak hibe niteliğindeki finansmanla gerçekleştirilmesinin Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilmesi, proje maliyetinin yüzde 85'inin IPA finansmanı ve Avrupa Yatırım bankası, yüzde 15'i de özkaynaklardan karşılanması öngörülmekteydi. Proje kapsamında, saatte 250 kilometre sürate uygun olarak inşa edilecek, sinyal sisteminin yapılması öngörülmüştür" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?