Yüksek Mahkemelere düzenleme

Adalet Bakanı, 'Hiçbir yerde 250 yargıçlı yüksek mahkeme yok. Hukuk üretmek açısından üye sayısının azaltılması lazım'' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yüksek Mahkemelere düzenleme

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ''Dünyanın hiçbir yerinde 250 yargıçlı yüksek mahkeme yok. Hukuk üretmek açısından üye sayısının azaltılması lazım'' dedi.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan başkanlığında toplanan TBMM Adalet Komisyonunda, Yargıtay Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ele alındı.

Bakan Çiçek, ''Yargıtayın bütün imkansızlık ve zorluklara rağmen bugüne kadar hassas davranarak görevini yerine getirdiğini'' ifade etti.

Bölge Adliye Mahkemelerinin kurulmasında mesafe alındığını belirten Çiçek, 40 hakim ve 33 Cumhuriyet savcısının eğitiminin tamamlandığını söyledi.

Çiçek, Bölge Adliye Mahkemelerinin hangi illerde kurulacağının tespit edilmeye çalışıldığını belirterek, bu illerin belli kriterler ve hukuki ihtiyaçlar doğrultusunda tespit edileceğini bildirdi.

CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan da Yargıtayın daire ve üye sayısının azaltılması halinde bir çok ceza davalarının zaman aşımına uğrayacağını ileri sürdü.

Bölge Adliye Mahkemelerinin kurulmasına ilişkin yasanın 2 yıl önce çıkmasına rağmen halen uygulanmaya başlanmadığını belirten Eraslan, ''İstanbul'da 50 daireli bölge mahkemesi kurulsa bile bir yıl sonra tıkanacaktır. En az her ilde bölge mahkemesi kurulması gerekir. Yüksek yargının küçültülmesinden yana değilim'' dedi.

CHP Malatya Milletvekili Muharrem Kılıç ise Bölge Adliye Mahkemelerinin işleyişinde ortaya çıkacak eksiklikler doğrultusunda gerek görülmesi halinde Yargıtayın işleyişinde düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

Yargıtay daire sayısının 32'den 20'ye, üye sayısının ise 250'den 150'ye düşürülmesinin yargılama sürecini 2 yıl uzatacağını savunan Kılıç, ''Yargılama sürecini uzatarak adaletsizliğe katkı sağlamış oluruz'' dedi.

Görüşmelerin ardından Yargıtay Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, oluşturulan alt komisyona gönderildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?