banner39

'Yüksek Yargı pakete karşı harekât başlattı'

Eski Savcı Avcı, yüksek yargıyı eleştirerek "Anayasa değişikliğine karşı harekâta geçmişler" dedi.

Arşiv 15.04.2010, 11:50 15.04.2010, 11:50
'Yüksek Yargı pakete karşı harekât başlattı'

Eski Savcı Gültekin Avcı, yüksek yargının anayasa değişikliğine karşı menfi harekâta geçtiğini söyledi. 12 Nisan'da Ankara'da hâkim ve savcılarla düzenlenenen brifingin baştanbaşa saçmalık olduğunu belirten Avcı, tepki gösteren 10. İş Mahkemesi Hâkimi Abdullah Erdem ve Cumhuriyet Savcısı Şahin Tanrıöver'in haklı olduğunu vurgulayarak, yüksek yargının olumlu veya olumsuz propaganda yapma yetkisi olmadığını hatırlattı. Avcı, Tanrıöver'e müdahale eden koruma polislerinin görevden el çektirilmesinin de doğru olduğunu söyledi.

Anayasa değişikliğinin siyasi bir faaliyet olduğunu vurgulayan eski Savcı Avcı, "Yüksek yargı, anayasa değişikliği paketine karşı menfi herakâta geçmiş. YARSAV, orada gövde gösterisi yapmak istedi. Anayasa değişikliği ve propagandalar, siyasi hareketlerdir. Hâkimler ve savcılar, siyasi hareket yapamaz. YARSAV, tamamen politize olmuş şekliyle vicdana aykırı bir tümör vazifesi görüyor. Bir siyasi parti gibi davranıyor." dedi.

YARSAV ve onlar gibi düşünenlerin, bütün yargı mensuplarının sadece yüzde 10 kadarını temsil ettiği halde seslerinin çok çıktığını ifade eden Avcı, "Anayasa'nın 2. maddesine dayanan bir fikir tarzı içindeler. Devletle aynı zihniyette olup benimsendikleri için böyle tavırlar sergileyebiliyorlar. Demokrat eğilimliden çok, imtiyazlı bir kesim halindeler. Oysa gerçek laiklik, devletin her kesime eşit mesafede bulunmasıyla olur" şeklinde konuştu.

Söz konusu brifingde, tepki gösterdiği için Savcı Tanrıöver'in, Danıştay 4. Daire Başkanı Miyase Kumrulu'nun koruması Emine D. ve HSYK üyesi Ali Suat Ertosun'un koruması Muzaffer G. tarafından tartaklanmasını da eleştiren Gültekin Avcı, polisin böyle bir yetkisi olmadığını vurguladı. Olayın provokasyon olabileceğini kaydeden, hâkim ve savcıların dokunulmazlığı olduğunu hatırlatan Avcı, "Çok tuhaf, saçma bir hareket. Danıştay 4. Daire Başkanı'nın yakın koruması olduğu söylenen polis, orada çılgın gibi davrandı. Bu hareketi, görev ve yetkisi dışındadır, açıkça suçtur. Görevden el çektirilmeleri, doğru bir uygulamadır. Haklarında hemen adli ve idari soruşturma açılmalıdır." dedi. Korumaların, bu müdahaleyi amirlerinin talimatıyla yapmış olması halinde ise olayın vehametinin artacağına dikkat çekti. Tanrıöver'in tepkisinin demokratik olduğunu belirten Avcı, "Elbette her düşünce, gereken üslupla dile getirilecektir. Polisin buna müdahalesi söz konusu olamaz." diye konuştu. 

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?