banner15

'Yüksek Yargı'da kast sistemi var

Olaylı toplantıda ismi duyulan Ankara 10. İş Mahkemesi hakimi Abdullah Erdem ağır konuştu.

'Yüksek Yargı'da kast sistemi var

Ankara Adliyesi’ndeki Yüksek Yargı Brifingi’nde tepkisini açıkça koyan Ankara 10. İş Mahkemesi Hakimi Abdullah Erdem, Yüksek Yargı’daki kast sistemine ağır sözlerle yüklendi.

Yaklaşık 30 yıldır hakimlik yapan ve 13 yıldır Ankara Adliyesi’nde görevli olan Ankara 10. İş Mahkemesi Hakimi Abdullah Erdem, toplantıya adliyede görevli hakim ve savcıların gösterdiği tepki ve yüksek yargı mensuplarına yönelik eleştirileri star’a değerlendirdi. İşte Hakim Erdem’in sözlerinden satırbaşları:

HANGİ SORUNUMUZLA İLGİLENDİLER

Dünkü tepkim, sohbet ve sıkıntılarımızı dile getirme toplantısı yerine YARSAV ve yüksek yargı başkanlarına destek toplantısı olarak yapılmak istenmesineydi. Bu zamana kadar hatırlamadılar, anayasa değişikliği tartışıldığı sırada hatırlandık. Salonda gelişen tepki planlanarak yapılmadı.

 KADİR ÖZBEK’E GİDİP ANLATTIM

Özellikle Yargıtay üyeliğine ehilliğine göre değil dost ilişkileri, siyasi ve ideolojik ilişkilere göre seçim yapılıyor. HSYK Başkanvekili Kadir Özbek’le de önceki başkanvekilleriyle de yüz yüze görüştüm. Tavassutun, aracılığın ortadan kaldırılmasını, Yargıtay’a üye seçilmek isteyenlerin işini gücünü bırakıp HSYK kapısında beklememesi gerektiğini anlattım.

ÖNERİLERİMİZİ DİKKATE ALMADILAR

10 bini aşkın hakim ve savcının kaderinin 3 kişinin elinde olmamasını, kurul kararlarının yargıya açılmasını tavsiye ettim. Önerilerimiz dikkate alınmadı, ahbap çavuş ilişkisi, kast sistemi devam etti.

TELEFONLARIM HİÇ SUSMADI

Toplantının ardından telefonlarım susmadı. Hakim meslektaşlarım desteklerini bildirdi. Telefonlarımı kapatmak zorunda kaldım.

Brifingte ne demişti?

Ankara 10. İş Mahkemesi Hakimi Abdullah Erdem, brifingin sonunda söz alarak, Yargıtay’a üye seçimini eleştirmiş ve “Bu sistemin değişmesi için ne yapılacağını merak ediyorum. 13 yıldır Ankara Adliyesi’nde görev yapıyorum ancak böyle bir toplantıyı ilk kez görüyorum. HSYK’nın ve Anayasa Mahkemesi’nin yapısının değiştirilmek istendiği bir dönemde bu toplantının yapılması, ister istemez, ‘Kendi görüşlerine destek mi arıyorlar?’ sorusunu aklıma getiriyor’’ demişti. Kadir Özbek bu soruya “Evet kendi görüşlerimize destek arıyoruz’’ karşılığını vermişti.

Kaynak: Star


 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2010, 16:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35