banner39

Yüksel: PKK Kemalistler gibi dil devrimi yapıyor

Sosyolog Müfid Yüksel, PKK'nın medreselerde okutulan Kürtçe'nin Arap alfabesi ile okunmaması için dil devrimi yapmaya çalıştığını söyledi.

Arşiv 14.12.2009, 12:37 14.12.2009, 12:37
Yüksel: PKK Kemalistler gibi dil devrimi yapıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sosyolog Müfid Yüksel PKK ve laikçi Kürtlerin, Kürtçe'deki dini kelime ve tabirleri ayıklayarak Kemalistler gibi dil devrimi yapmaya çalıştıklarını belirtti. Yüksel, Yeni Asya gazetesine verdiği röportajda doğudaki medreselerde okutulan Kürtçe alfabesinin Arap-İslam harflerine yönelik PKK'nın bir dil operasyonunda bulunarak Kürtçe'yi metafizik bağlamından kopertılmaya çalıştığı yorumunda bulundu. Yüksel "Medreselerde Kürtçe hâlâ Arap-İslâm alfabesi ile okutuluyor. 1966'da eski Kulp Müftüsü Mehmet Emin Bozarslan Kürtçede ilk Latin karakterli alfabe kitabını çıkardı. Daha sonra PKK ve onlara yakın olan laikçi Kürtler buna dayanarak Kemalistler gibi dil devrimi yaptılar. Arapça ve dinî kelimeleri, terimleri sürekli ayıklamaya çalıştılar, çalışıyorlar. Dilde de Müslümanlığı tasfiye etmeye çalışıyorlar. Burada ciddî bir Kemalist taklit var." dedi.

Devletin doğudaki medreseleri ortadan kaldırarak medrese geleneğinin yok edilmek istendiğini belirten Yüksel "Cumhuriyet rejimi asırlardır bu topraklarda hayatiyetini sürdüren medrese geleneğini birden bire ortadan kaldırmak istedi. Herşeyde olduğu gibi bunda da jakoben, tepeden inmeci davrandı. Kasaba ve il merkezleri dışında köylerde 1970'lere, hatta 80'lere kadar okul yoktu. Cumhuriyetin bu eğitim açığını, devletin illegal ilân ettiği medreseler kapattı. O dönemlerde, tek parti döneminde bölgede jandarma terörü vardı." diye konuştu.

banner53
Yorumlar (1)
reis03 12 yıl önce
Eskiden o bölgede jandarma terörü varmış.Kardeşim eskiden Anadolu'nun her yerinde jandarma terörü vardı.Niye üstüne basa basa illâki o bölgeyi vurguluyosunuz ? Dil devrimi ve İslâm düşmanlığına gelince.HA JAKOBEN LÂİKÇİ KEMÂLİST TÜRKLER,HA VATAN HAİNİ KOMÜNİST KÜRTLER,HA ILIMLI İSLÂMCI CEMAATLER-PARTİLER...Alayı aynı.
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?