Yumruklu saldırılarda Emniyet'i alârma geçiren bilgi

Enerji Bakanı Taner Yıldız'a yumrukla saldırıan kişinin Türk İntikam Tugayı üyesi olduğu ihbarı Emniyeti alarma geçirdi.

Yumruklu saldırılarda Emniyet'i alârma geçiren bilgi

 

Kayseri'de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a yumruklu saldırıyı bütün yönleriyle araştıran polis, eylemin münferit olmadığı yönünde önemli bilgilere ulaştı.  
 
Aksiyon'un haberine göre, saldırgan Şahin Şimşek'in internet sitesi, olaydan sonra başka biri tarafından kapatılmış. Sitede, silah temin edilecek yerlerin açık adresleri veriliyor. Emniyete gelen ihbar e-postasında, saldırganın yasa dışı aşırı Türkçü biri ile ilişkili olduğu da ileri sürülüyor. Saldırganın internet aracılığıyla ve telefonla görüştüğü kişiler de soruşturma dosyasına girdi. Şimşek'in internette mesajlaştığı Olcayto Özhan, Albay Cemal Temizöz'ün avukatı.

Kayseri Haber ve Kay TV ortaklarından olan Özhan'ın adı Kayseri Şeker Fabrikası'ndan Ergenekon'a para aktardığı iddiasıyla Ergenekon iddianamesinde geçiyor.

Aksiyon dergisinde yer alan habere göre, Kayseri'de Bakan Taner Yıldız'a bir şehidin cenaze töreninde yapılan yumruklu saldırıdan sonra, güvenlik güçleri büyük soruşturma başlattı. Olayla ilgili İçişleri Bakanlığı iki de müfettiş görevlendirdi. Yumruklu saldırının faili beden eğitimi öğretmeni Şahin Şimşek'in ilişkili olduğu, internet yolu ve telefonla sık sık görüştüğü kişiler belirlendi.

Saldırganın Türk Eğitim Sen 2 No'lu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk, Kayseri Haber ve Kay TV muhabiri Osman Çiftçi, avukat Olcayto Özhan ve Kayseri Aydınlıkevler Lisesi'nde beden eğitimi öğretmeni Ali Güven'le görüşmeleri soruşturma dosyalarına girdi. Ali İhsan Öztürk'ün, olay sonrası saldırganın ev araması sırasında Şahin Şimşek'in eşini cep telefonundan arayarak yardım taahhüdünde bulunduğu polis tarafından tutanağa geçirildi.

Şahin Şimşek, Ali Fidan'la da olaydan bir gün önce yüz yüze görüşmüş. Öztürk, olay sonrası yaptığı açıklamalarda Şahin Şimşek'in internet yolu ile görüştüğü kişiler saptandı. Faili meçhul cinayetlerin emrini vermekle suçlanan ve tam 9 kez müebbet hapisle yargılanan Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz'ün avukatı Mustafa Olcayto Özhan'la internet aracılığı ile mesajlaştığı belirlendi. Olcayto Özhan'ın adı, Kayseri Şeker Fabrikası'ndan Ergenekon terör örgütüne para aktardığı iddiası ile Ergenekon iddianamesinde de geçiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gelen ihbar maillerinde, saldırganın telefon ve internet yolu ile ilişkide olduğu kişiler araştırıldı. İhbarda Şahin Şimşek'in gizli bir örgüt ile olan Türk İntikam Birliği Teşkilatı (TİBT) üyesi olduğu ileri sürülüyordu. Soruşturma dosyasına giren ihbarda şu ifadeler dikkat çekiyor: "Taner Yıldız'a yumruk atan şahıs terör örgütü üyesidir. Şahıs, Kayseri bölge sorumlusuna bağlı bir militandır. TİBT bu provokatör eylem girişiminin arkasındaki gizli eldir." İhbar mailinde TİBT örgütünün yıllardır internet üzerinden terör yayınları sürdürdüğü, suikastçı eğitimi verdiği ve militan yetiştirdiği iddia ediliyordu. Aynı notta, Ahmet Türk'e yumruk atma girişiminde de bu örgütün parmağı olduğu belirtiliyor. TİBT, web sayfasında kendisini Türkçü direniş hareketi olarak tanımlıyor. 

Kaynak: Zaman


 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 07:44
banner53
YORUM EKLE

banner39