Yunan basını: Kalimera Sultan Erdoğan

Yunan basınının saygın kalemleri Erdoğan'ın bugün başlayan Atina gezisi öncesi "Günaydın Sultan Erdoğan" manşetleri attı.

Yunan basını: Kalimera Sultan Erdoğan

Yunan basınının saygın kalemleri Erdoğan'ın bugün başlayan Atina gezisini sıcak yorumlarla karşıladı. İki ülkenin işbirliğinin önemini vurguladı.

Yunanistan basınının saygın kalemleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina’ya gelişini sıcak yorumlarla karşılarken, Türk Başbakanı’na hitaben yazdıkları makalelerde ülkedeki az sayıda “çatlak sese” kulak kabartmamaları gerektiği mesajını iletti.

"SULTANI BEKLİYORUZ"

Gazetelerse dünkü haberlerine “Erdoğan vaatlerle geliyor”, “Sultanı bekliyoruz” şeklinde heyecanlı başlıklar göze çarptı. Saygın yazar Rihardos Someritis, To Vima gazetesindeki “Kalimera (günaydın) Sultan Erdoğan” başlıklı yazısında iki ülkenin “ortak çıkarları” üzerinde durdu. Yunan yazar “Erdoğan Atina’ya geliyor. Beraberindekilerin sayısı da çok. Hoş gelsinler. Bizimkilerle görüşmeleri inşallah, bin kere inşallah iyi gider. Bizim tarafta karşılıklı şüphe ve bazen düşmanlığın gereksiz yere sürmesinden sorumlu bozuk sesleri ciddiye almasın” ifadesini kullandı.

'Türkiye'nin askeri gücüne ekonomik kuvvet de eklenmiş durumda'
Katimerini’nin yazarı Kostas İordanidis ise birinci sayfadaki yazısında: “Bazıları çok kötü ekonomik durumumuz nedeniyle, Yunanistan için hayati önemdeki konularda taviz verilmesi olasılığından endişeli... Erdoğan ülkesinin Yunanistan’daki ekonomik mevcudiyetini kuvvetlendirmek istiyor, bu doğrultuda öncelikli olarak bankacılık sektöründe ve başka konularda işbirliği için müzakere yapacak... Yunan hükümetinin egemenlik haklarını müzakere etmesi söz konusu değil. Bugün artık Türkiye’nin askeri gücüne ekonomik kuvvet de eklenmiş durumda ve Türk Başbakan bu parametreyi değerlendirmeyi hedefliyor” ifadelerini kullandı.

YUNANİSTAN POZİTİF

Yunanistan Hükümet Sözcüsü George Petalotis, Yunanistan’ın, Türkiye ile silahlanmanın karşılıklı olarak azaltılmasına yönelik bir anlaşma olasılığı konusunda pozitif olduklarını söyledi. Petalotis “Silahlanmanın azaltılması yalnızca arzulanan bir anlaşma değil, küresel ekonomik krizde bir zorunluluktur” dedi.

Karşı görüşler de var

Yunanistan’ın önemli gazetelerinden Elefteros Tipos, Türk savaş uçaklarının önceki gece boyunca Ege ve hatta Yunanistan semalarında uçtuğunu öne sürdü. Gazete, “Hükümet, gece boyunca süren Türk provakosyonlarını örtbas etti. Türk savaş uçakları Yunanistan’ı aşağılamak için Ege’de (Yunan semalarında) uçtu.... Türkiye’nin Erdoğan’ın ziyareti öncesinde güç gösterisi. Benzeri görülmemiş provokasyon yağmuru” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Ajanslar
 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 15:40
banner53
YORUM EKLE

banner39