banner39

Yunan gazeteci Srebreniça soykırımında albaymış

Yunan gazeteciye 1995'te Bosna Hersek'te yaşanan Srebreniça soykırımında rol oynadığı gerekçesiyle dava açıldı.

Arşiv 19.06.2010, 13:13 19.06.2010, 14:35
Yunan gazeteci Srebreniça soykırımında albaymış

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan’daki çeşitli basın-yayın organları için bağımsız olarak çalışan Takis Michas isimli gazeteci hakkında, ülkesinin askerlerinin 1995’te Bosna Hersek’te yaşanan Srebreniça soykırımında rol oynadığıyla ilgili ifadeleri yüzünden dava açıldı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, eski PASOK’lu bakan Stavros Papathelimis’in başkanlığındaki Panhelenist Makedon Birliği Partisi sözcüsü Stavros Vitalis tarafından açılan davada, Michas, Yunan gönüllüleri “milis”, olayları “katliam” olarak tanımlamakla suçlanıyor.

Vitalis, ifadesinde, savaş döneminde Sırp Ordusu’nda albay olarak görev yaptığını ve Srebreniça “savaşı”nın planlanmasında görev aldığını belirtiyor. Vitalis’in ifadesinde "Radovan Karadziç ve Radko Mladiç komutasında savaşmak için Bosna’ya giden Yunanlı gönüllülerin Sırp ordusunun bir parçası olduğunun ve başta dönemin başbakanı Andreas Papandreu olmak üzere bütün Yunanlı politikacıların desteğini aldığının" altı çiziliyor.

Unholy Alliance (Kutsal Olmayan İttifak) isimli kitabıyla Yunanistan’ın Srebreniça’daki rolünü gündeme getiren Michas, amacının “Yunanistan’ı milliyetçi şovenizm ve aşırılığın pençesinden kurtarmak” olduğunu ve ülkeyi demokratikleştirmek olduğunu söylüyor.

Bir basın bülteni yayımlayarak davayla ilgili detayları kamuoyuyla paylaşan Michas, “Birkaç yıl önce eski bakan Andreas Adrianopulos Yunanlı yetkililerden, Yunan vatandaşlarının Bosna Savaşı’ndaki rolünün incelenmesini istedi. Ancak ön soruşturmayı yapan yargıç bilinmeyen sebeplerden ötürü davayı kapatmaya karar verdi” derken Yunanistan’ın Srebreniça’da yaşanan olayları “katliam” ve hatta “soykırım” olarak tanımlamayan tek ülke olduğunu hatırlattı.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?