Yunan krizi Türkiye'nin AB üyeliği hayallerini azalttı

Reuters, "Üyelerine maddi destek vererek krizden kurtarma endişesi yaşayan AB, yüksek nüfuslu ve bütçe açığı zaafı olan bir ülkeye izin vermez" dedi

Arşiv 08.03.2010, 07:45 08.03.2010, 07:46
Yunan krizi Türkiye'nin AB üyeliği hayallerini azalttı
Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yunanistan’da patlak veren krizin Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girme ihtimalini iyice azalttığı belirtiliyor. Reuters’ta Martin Hutchinson imzasıyla yer alan ’Türkiye’nin daha iyi olmak için şansa ihtiyacı olacak’ başlıklı analizde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son yıllarda ekonomik olarak iyi bir iş çıkardığına dikkat çekildi.

Analizde şu görüşlere yer verildi: “Erdoğan’ın hem yeteneğe hem de şansa ihtiyacı var. Türk Başbakanı iktisadi olarak iyi bir iş çıkardı. Hükümetin hesap açığını sabitledi ve krizden önce azımsanmayacak bir büyümeyi yönetti. Fakat 2002 yılından beri iktidarda olan Erdoğan’ın AKP’si dışarıdan yardım almadan bazı zorlu iç problemleri halletmek zorundaydı. Ekonomi felaket durumda değil. Kriz oldukça derin, enflasyon ve işsizlik oranları endişe verici ama Türkiye’nin bütçe açığı hâlâ kontrol altında. Küresel ekonomi iyileşme sürecine girerken, büyüme devam edecek.”

Martin Hutchinson, Yunanistan krizinin Türkiye’nin zaten oldukça sönük olan Avrupa Birliği’ne girme ihtimalini iyice kararttığını kaydederek bu iddiasının gerekçelerini şöyle sıraladı:

“Üyelerine maddi destek vererek krizden kurtarma endişesi yaşayan AB, fakir, yüksek nüfuslu ve büyük bütçe açığı zaafı olan bir ülkeye izin vermeyecektir. Üyelik -hükümet tarafından gelişmeye destek ve seküler muhalefet tarafından hükümetin İslamcı yaklaşımına bir engel olarak hoş karşılanan- muhtemel değil. Kriz doğal olarak Erdoğan Hükümeti’nin popülaritesini azalttı. Ak Parti’nin 2007’de yüzde 47 olan takdir oranı, Ocak ayında 29.5’e geriledi. Bu şartlar altında bu gerileme anlaşılabilir. Ancak hükümete muhalefet olanlara kaçınılmaz bir biçimde güç veriyor.”

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?