banner39

Yunan medeniyetinin bilinmeyenlerini yansıtan sergi

Yunanlıları ve Romalıların tarih çağlarında, şimdiye kadar kabul gören anlayışın aksine, aslında göz alıcı renklerden oluşan rengârenk giyim ve süsleme zevklerine sahip olduklarını ortaya çıktı.

Arşiv 10.04.2007, 10:18 10.04.2007, 11:08
Yunan medeniyetinin bilinmeyenlerini yansıtan sergi

Kadir Kon / Dünya Bülteni

Asil beyaz Yunan heykelleri düşüncesinin tarihi bir yanılgı olduğu kesinleştiHamburg’da düzenlen bir sergi, antik dönem Yunanlıları ve Romalıların, şimdiye kadar kabul gören anlayışın aksine, aslında göz alıcı renklerden oluşan rengârenk giyim ve süsleme zevklerine sahip olduklarını ortaya koyuyor.

Hamburg’daki sergiyle asil beyaz Yunan heykelleri düşüncesinin tarihi bir yanılgı olduğu kesinleşti. Bugüne kadar kabul gören genel kanaatin aksine, aslında eski Yunan tanrıları ve kahramanları tamamen renklerle bezeli bir yaşam sürmüşler. Sergi, Antik dönemin bu renklerini gösteriyor. Sergideki göz alıcı renklerden oluşan rekonstrüksiyonlar insanı hayrete düşürüyor.

Almanya’nın Der Spiegel dergisinin internet yayını SPIEGELONLINE’a göre, Alman klasikleri müthiş bir yanılgıya maruz kalmış durumdalar. Winckelmann’dan Goethe’ye kadar birçok ünlü Alman düşünürü tarafından övülmüş ve şeref payesi verilmiş antik dönem sanat eserlerinin soylu ve sakin büyüklüğü gerçekte, önceki dönemlerde kabul edildiğinin aksine, temiz ve beyaz değildi. Romalılar ve eski Yunanlılar renkli şeyleri sevmişlerdi.

Antik dönem Yunan renliliğine ilgi duyanlar erken sayılabilecek bir dönemden bu yana meraklarını gidermeye çalışmışlar. Bunların ilklerinden olan Alman araştırmacı Hamburglu mimar Gottfried Semper ( 1803-1879) daha 19. yüzyılda kendini antik renkliliğin araştırmasına adamış. Sergide ona ve onun çizimlerine ayrı bir bölüm açılmış olup eserleri Hamburg Sanat ve Elişçiliği Müzesinde görülebilir.

Antik dönem heykellerinin rekonstrüksiyonları ve imitasyonları beraberinde antik dönem sanat eserlerinin gerçek renkliliğini de getiriyor. Renk araştırmacılarının kullandığı UV (ultra violette ışınlar) ve kısa süreli ışık şeritleri gözlem metotlarının kullanılmasıyla, somut örnekler üzerinde renkler gösterildi. Yaklaşık 70 sanat eseri ve bunlara eşlik eden üç film sergi kapsamında görülebiliyor.

Değişik renklerin bir araya gelmesiyle oluşan sergi M.Ö.üçüncü bin yıldan kalma bir eski Yunan Kykladenidol’ünden, M.S. 40 yılına ait Roma Kralı Caligula’ya ait bir portreye kadar değişik örnekleri içinde barındırıyor. Sergi, konuya ilişkin araştırmaların en son durumlarını göstermesi bakımından da önemli.
İlk renkli heykeller 1811 yılında Atina önlerindeki bir ada olan Aegina üzerindeki Aphaia Tapınağında yapılan kazılarda gün yüzüne çıkmış. Würzburglu ressam ve kabartma ustası Johann Martin von Wagner daha o zamanlar ortaya çıkan kalıntıların önemini kavramış ve antik dönem renklerini araştırmaya ilgi göstermeye başlamış.

19. yüzyıl sonunda Atina Akropolisi’ndeki kazılar daha başka kalıntıların ortaya çıkmasına sebep olmuş ve antik dönem renkleri konusunu daha açık hale getirmişti. Bir süreliğine de olsa rengârenk tanrılara olan ilgi kaybolmuştu. İlk olarak şimdi yeni mikroskobik ve fotoğrafik araştırma metotları antik dönemin renkleri üzerine kapsamlı düşünceler oluşmasına yol açtı ve antik Yunanlılarla Romalıların gerçekte nasıl göründükleri bu araştırmalarla ortaya çıkmış oldu.
Hamburg Sanat müzesi’ndeki sergi 1 Temmuz’a kadar gezilebilir.

Kaynak: www.spiegelonline.de

banner53
Yorumlar (0)
0
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?