banner39

Yunanistan acı ilacı içmeye hazırlanıyor

konomik kriz yaşayan Yunanistan Hükümeti, yardım talebinde bulunduğu İMF ile görüşecek.

Arşiv 21.04.2010, 02:40 21.04.2010, 02:40
Yunanistan acı ilacı içmeye hazırlanıyor


Kül bulutu müsaade etti, Yunanistan acı ilacı içmeye hazırlanıyor. IMF heyeti bugün yardım paketinin ayrıntılarını görüşmek üzere Atina'da olacak. Yunan hükümetinin yardım talebinde bulunması öncesinde altyapı çalışması yapılacak. Atina'dan gelen haberlere göre, hükümet de yardım için düğmeye "ha basıldı, ha basılacak" noktasında.

Atina da Brüksel de kaçtı ama anlaşılan o ki karar günü gelip çattı. Avrupa Komisyonu ve IMF'nin Atina ziyareti başlıyor. Heyetler Yunanistan'da temaslarda bulunacak.

Yunanistan Maliye Bakanı da ABD'de IMF Başkanı ile görüşecek. Yardımın esasları, Yunanistan'ın uyması gereken koşullar belirlenecek.

Atina, düğmeye basmaya karar verdiğinde yardımın nasıl geleceği tespit edilecek. Yani, görüşmelerde acı ilaç hazırlanacak. Ama ne zaman içileceğine Yunan hükümeti karar verecek. 

Yunanistandaki hava hükümetin yardım başvurusunun çok gecikmeyeceği yönünde.

Atina telaşlı çünkü 19 Mayıs'ta yaklaşık 10 milyar euro borç ödemesi var.

Uluslararası piyasalardan borçlanmaya çalışan Atina hayalkırıklığına da uğramış durumda. Son olarak sadece 13 hafta vadeli yani 3 aylık hazine bonosu ihraç eden Yunanistan 3.65'lik rekor bir faizle karşılaştı. Oysa aynı vadeli tahvil için ocak ayında 1.67'lik faiz ödenmişti.

Hesap ortada; Atina için çare AB ve IMF ortaklığındaki çözüm. AB ve IMF heyetlerinin Atina temasları da bu yardım mekanizmasının harekete geçirilmesinden önceki son adımlar.

Kaynak: CNN Türk

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?