banner15

Yunanistan ek önlemleri açıkladı

Yunanistan'da toplanan Bakanlar Kurulu, ek önlemler paketini açıkladı.

Yunanistan ek önlemleri açıkladı


Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu, bütçe açığının daraltılması için alınacak borç konusunda, Uluslararası Para Fonu (IMF), AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) ile anlaşmaya varılması çerçevesinde yeni ekonomik önlemler alındığını açıkladı.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun başkanlığında bugün yapılan bakanlar kurulu toplantısı sonrasında söz konusu önlemlerin ana hatlarına ilişkin bilgi veren Papakostandinu, ''AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF yetkilileri ile yapılan zor müzakereler sonrasında'' alınması kararlaştırılan ek önlemlerin kurumsal ve mali sistemin yanı sıra bütçeye yönelik tedbirleri de kapsadığını söyledi.

 

Kamuda, maaşları aylık 3 bin avroya kadar olan çalışanların, Yunanistan'da 13. maaş olarak adlandırılan Noel maaşı, Paskalya ile yaz tatili dönemleri için verilen ve 14. maaş olarak nitelendirilen yarımşar maaş ikramiyelerinin bundan böyle toplam bin avroya tekabül edeceğini belirten Papakostandinu, aylık 2 bin 500 avroyu geçmeyen emekli maaşlarında da Paskalya ile tatil ödeneklerinin 200'er, Noel maaşının ise 400 avro olarak belirlendiğini, daha yüksek emekli maaşlarının ise düşürüleceğini kaydetti.

 

Kamu çalışanlarının ödeneklerinde yüzde 8 oranında kesintiye gidileceğini ifade eden Bakan, kamuda gerek maaşların gerekse emekli maaşlarının dondurulduğunu da vurguladı.

 

KDV'nin yüzde 21'den yüzde 23'e çıkartılacağını, sigara ve alkollü içki fiyatlarında yüzde 10 oranında ek vergi uygulanacağını, lüks harcamalarda ise vergilerin artacağını belirten Papakostandinu, ayrıca, finans kuruluşlarında istikrar için bir fon kurulacağını da bildirdi.

 

Maliye Bakanı, alınan bu zor önlemler ile Yunan ekonomisinin ''ayakta kalmasının sağlanacağını'' ifade etti.

 

Papakostandinu, Yunanistan'da Gayri Safi Yurt içi Hasılanın (GSYİH) yüzde 12,7'sine ulaşan bütçe açığının 2014'de yüzde 3'ün altına düşürülmesinin hedeflendiğini belirtti.

 

Yunanistan'da, geçtiğimiz Mart ayında da ekonomik önlemler alınmıştı.   

 

Söz konusu önlemler, kamu çalışanlarının maaşlarında kesinti, KDV'nin yüzde 19'dan yüzde 21'e yükseltilmesi, ödeneklerde yüzde 12 oranında kesinti, emekli maaşlarının 2010 yılı süresince dondurulması, akaryakıt fiyatlarında 3 ile 8 cent arası zam, alkollü içeceklerde yüzde 20, sigara fiyatlarında ise yüzde 65 oranında ek vergi uygulanması ve tutarı 35 bin avroyu aşan, araba ve yat alımlarını da içeren lüks harcamalara özel ek vergi konulmasını öngörüyordu.   

 

Ayrıca, Yunanistan'da 13. maaş olarak adlandırılan Noel maaşında yüzde 30, Paskalya ile yaz tatili dönemleri için verilen ve 14. maaş olarak nitelendirilen yarımşar maaş ikramiyelerde ise yüzde 30 oranında kesinti yapılmıştı.

 

Öte yandan, Maliye Bakanı'nın Eurogroup toplantısına katılmak üzere bugün akşam  saatlerinde Brüksel'e hareket edeceği kaydedildi.

Kaynak: Ajanslar


 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 07:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35