banner15

Yunanistan krizi hesapları alt üst etti

Yunanistan'daki kriz, Avrupa Merkez Bankası'ndaki başkanlık yarışına da yansımaya başladı.

Yunanistan krizi hesapları alt üst etti


Trichet'den boşalacak koltuğa kim oturacak? Yunanistan'daki  mali kriz, Avrupa Merkez Bankası’ndaki başkanlık yarışına da yansımaya başladı.

AMB’de 2011’de şu anki Fransız başkan Jean-Calude Trichet’den boşalacak yerin en güçlü adayı olarak gösterilen İtalyan Merkez Bankası başkanı Mario Draghi’nin şansı, Goldman Sachs'daki geçmişi nedeniyle olağanüstü azalmaya başladı.

 

Draghi 2002-2005 yılları arasında Goldman Sachs Europe’un başkan yardımcılığını yapmıştı. Atina’nın bütçe açığı ve kamu borçlarını bildiği söylenen Amerikan bankası, Yunanistan’a bu açık ve borcu saklamakta yardım ettiği için parmakla gösteriliyor.

 

"DRAGHİ'NİN ŞAHSI KALMADI"
Draghi’nin şansının azaldığı, mali kriz nedeniyle uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının rolünü tartışmaya açmak isteyen Fransa’da özellikle dile getirilmeye başlandı. Fransa cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye yakın kaynaklar, Draghi’nin AMB başkanlığı için şansı kalmadığını artık açıkça ifade ediyorlar. Sarkozy’nin danışmanları, “Eğer AMB’nin başına bir İtalyan atanırsa, bu saatten sonra Almanlardan daha Alman olmaya çalışır” şeklinde konuşuyor.

 

Fransız kaynakların bu ifadesi AMB’nin başında bir Alman görmek istemedikleri şeklinde yorumlanmakta. Sarkozy yönetimi AMB başkanlığı için adı geçen Alman Merkez Bankası başkanı Axel Weber’in adaylığına sıcak bakmıyor. Fransız basını, Sarkozy yönetiminin, “Almanya’nın Euro’ya tamemen hükmedecek olması” ve “2012 yılında yapılacak Fransa cumhurbaşkanlığı seçiminde bu durumu Fransızlara anlatamama riski” gerekçelerini öne sürerek Weber’in adaylığına karşı çıktığını yazıyor.

 

Fransa ve Almanya Yunan krizi konusunda perde arakasında haftalar süren bir sürtüşme yaşamışlar, Fransız Maliye bakanlığı Almanya’nın ihracata dayalı büyüme modelinin Euro bölgesi ülkeleri üzerindeki “olumsuz etkilerini” alenen eleştiren açıklamalarda bulunmuştu.

 

LE MONDE'UN İDDİASI
Le Monde gazetesi, Paris’in AMB başkanlığı için bir Fransız adayın da kabul görmeyeceğini bildiği için üçüncü bir Euro ülkesinden aday arayışına başladığı haberini veriyor.

 

Öte yandan AMB tarihinde bir ilke imza attı ve kredi derecelendirme kuruluşlarının notları ne olursa olsun, kredilerine güvence olarak Yunan borç kağıtlarını kabul edeceğini duyurdu. AMB başkanı Trichet geçen Ocak ayında yaptığı açıklamalarda bu tür özel bir uygulamanın hiçbir ülke için söz konusu olmayacağını söylemişti. Finans sektörü gözlemcileri, AMB’nin bu kararının Standard&Poor’s kredi derecelendirme kuruluşunun geçen hafta Yunanistan’ın notunu spekülatif kategoriye çekmesinin ardından gelmesinin tesadüf olmadığını belirtiyorlar. AMB’nin son kararı, elinde Yunan tahvili olan bankaların, Yunanistan’ın notunun düşmesine rağmen AMB’den kredi almaya devam edebilmelerini hedefliyor.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 12:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35