banner39

Yunanistan krizin pençesinden kurtulamıyor

Yunanistan kredi dereceleri uluslar arası reyting şirketleri tarafından düşürülüyor.

Arşiv 17.12.2009, 18:25 17.12.2009, 18:25
Yunanistan krizin pençesinden kurtulamıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ülkelerin kredi güvenilirliğini takip ve kontrol eden uluslararası reyting ajanslarından Fitch'den sonra şimdi de S&P, Yunanistan'ın kredi derecesini A'dan BBB+'a düşürdü ve daha fazla düşebilir uyarısı yaptı.

S&P yetkilileri Yunan hükümetinin bütçe açığını gidermek için aldığı önlemlerin borçlarını azaltmaya yetmeyeceğini söylediler. S&P, Yunanistan'ın mali sorunlarını gidermek için aralıksız olarak uzun yıllar alacak bir çalışma yapması gerektiğini düşünüyor. S&P'ye göre Yunan hükümeti tasarruf programını uygulamak için siyasi destek bulamazsa ülkenin kredi güvenilirliği daha da aşağıya düşecek.

Yunan hükümeti kısa bir süre önce yaptığı açıklamada devlet bütçe açığının % 12,7 olduğunu belirtmişti. Ancak bundan önceki yapılan açıklamada ise bu miktarın sadece yarısını bildirmişti. Hükümetin son açıklamasından sonra reyting ajansı Fitch, Yunanistan'ın ratingini aşağıya düşürerek finans piyasalarını endişelendirdi. Bunun üzerine Yunan hükümeti bir tasarruf planı açıklasa da mali piyasalarda kabul görmedi.

Her iki reyting ajansının Yunanistan'ın kredi reytingini düşürmeleri ülkenin piyasalarda büyük güven kaybına yolaçtı. Bu yüzden Yunanistan bundan sonra alacağı kredilere çok daha yüksek faizler ödemek zorunda kalacak.

Öte yandan hükümetin yoğun bir tasarrufa giderek kemerleri sıkacağını açıklaması üzerine ülkenin tamamında değişik alanlarda grevler başladı. Önce 24 saat öğretmenler grev yaptı. Bugün de gazeteciler tasarruf tedbirlerini protesto için 24 saat hiçbir haber yayınlamıyorlar. İlaveten yine bugün araba vapurlarının grevi yüzünden havaalanı olmayan birçok adanın dış dünya ile bağlantıları kesildi.

Yunanistan başbakanı Giorgos Papandreou vatandaşlarını ülkelerini kurtarmak için birlik ve beraberliğe çağırdı. Toplam borcu 300 milyar euro olan Yunan devleti, borçlar artmaya devam ederse iflasla yüzyüze gelerek bağımsız bir devlet olma özelliğini kaybedecek. Ocak ayında hükümet yetkilileri Brüksel'de Avrupa Birliği'ne, Yunanistan'ın takip edeceği mali politika hakkında detaylı bilgi verecekler.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?