banner39

Yunanistan Rumlara ABD silahı sağlıyor

Yunanistan’ın çok miktarda ABD menşeli silah sistemini uluslararası anlaşmalara aykırı olarak gizlice Rum Milli Muhafız Ordusu’na verdiği ortaya çıktı.

Arşiv 20.08.2007, 13:04 20.08.2007, 17:05
Yunanistan Rumlara ABD silahı sağlıyor

Türkiye ise Pentagon’la görüşme sonrası, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan az sayıda ABD menşeli silahı geri çekti.

Petrol ve doğalgaz arama krizinden sonra Kıbrıs’ta bu kez de silahlanma tartışması yaşanıyor. Ankara, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin ada’da barış ve istikrarı bozacak şekilde silahlanmasını ve ABD menşeli silah sistemleri kullanmasını Washington yönetimi nezdinde gündeme getirdi.
Ankara’yı bu konuda harekete geçiren ABD Kongresi’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’ne Türk ordusunun Ada’da ABD menşeli silahlar kullandığı eleştirisini içeren bir tasarı sunulması oldu.

İstihbarat birimlerinin belirlemelerine göre, Yunanistan elinde bulundurduğu sayıda ABD menşeli silah sistemini son bir kaç yıldır uluslarası anlaşmalara aykırı olarak Rum Milli Muhafız Ordusu’na gizlice veriyor. Bu sistemler arasında M48 A-5 ana muharebe tankları, M113 zırhlı personel taşıyıcılar, M110 A2 tipi 203 milimetre obüsler ve 175 milimetre toplar bulunuyor.

Washington yönetiminin Ankara’nın baskısıyla bir süredir bu konuyu tarafların gündemine getirdiği öğrenildi. Ancak son bir kaç yıldır Washington’un hem Atina hem de Güney Kıbrıs Rum yönetimi nezdinde yaptığı baskılar işe yaramadı.

Türkiye ise, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan az sayıda ABD menşeli silah sistemini bu süreçte geri çekti. Ankara, ABD menşeli silahları asıl bulunduran taraf Rumlar olmasına rağmen konunun sanki Türkiye bulunduruyormuş gibi Temsilciler Meclisi gündemine getirilmesini Türk-Amerikan ilişkilerini zedelemeye dönük bir girişim olarak değerlendiriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?