banner39

Yunanistan: Türk askerinden rahatsız değiliz

Yunanistan Dışileri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimince Türk Ordusuna yönelik hakaret ve küçük düşüren ifadelerin aksine rahatsız olmadıklarını açıkladı.

Arşiv 17.08.2007, 19:59 17.08.2007, 20:21
Yunanistan: Türk askerinden rahatsız değiliz

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgo Kumuçakos, ''Kıbrıs'ta Türk askerinin varlığının barış ve istikrar unsuru olarak gösterilmesinin mantıkdışı'' olduğunu söyledi.

Yorgo Kumuçakos, Dışişleri Bakanlığı'nın, Kıbrıs'ta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin varlığıyla ilgili açıklamasın yanıtladı. Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasını ''talihsiz bir açıklama'' olarak değerlendiren Kumuçakos, ''Kıbrıs'ta, gerçek barışın ve istikrarın AB'ye katılımla mümkün olabileceğini'' bildirdi.

Kumuçakos, ''BM Güvenlik Konseyi'nin bir dizi kararları ve BM Genel Kurulu'nun bildirileri Kıbrıs sorununun öncelikle bağımsız bir ülkenin topraklarının işgaliyle ilgili olduğunu belirtiyorlar. Kıbrıs'ta süren Türk işgal güçlerinin yasadışı varlığının bir istikrar ve barış faktörü olarak gösterilmesi her türlü mantığın ötesindedir. Kıbrıs'ta barışın ve istikrarın gerçek güvencesi Avrupa Birliği'ne katılımdır. Kıbrıslı Rum ve Türkler'in barışçı Avrupa geleceği ve kalkınması, kalıcı ve işleyebilir bir çözüme ulaşılmasıyla güvence altına alınacaktır. 8 Temmuz anlaşmasının uygulanması bu perspektif için yaşamsal önem taşımaktadır. Kıbrıs (Rum) hükümeti bunun için sürekli, etkili ve yapıcı çaba göstermektedir'' diye konuştu.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?