banner39

Yunanistan: Türkiye boşluktan yararlandı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Druças, Türkiye'nin boşluktan yararlandığını savundu.

Arşiv 16.04.2010, 04:26 16.04.2010, 09:07
Yunanistan: Türkiye boşluktan yararlandı


Geçtiğimiz hafta Ankara'da temaslarda bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Dimitri Druças, Yunanistan'ın Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri istediğini söyledi.

Druças, Yunanistan Parlamentosu'ndaki Dış ilişkiler ve Savunma Konseyi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türk-Yunan ilişkilerine değindi.

Türkiye ile ilişkilerin iyileştirilmesinin istendiğini söyleyen, ''Atina'nın Kıbrıs'ta çözüm istediğini" belirten, Türk birlikleri için "işgal kuvvetleri" iddiasında bulunan ve "bu güçlerin de çekilmesini arzu ettiklerini söyleyen Druças, ''Gerekli olan cesur reformları yapan, komşularıyla barış içinde yaşamayı öğrenen Türkiye'yi yanımızda, Avrupa ailesinin tam üyesi olarak görmek istiyoruz'' diye konuştu.

"BOŞLUKTAN YARARLANDI"
İki ülke arasındaki ilişkileri etkileyen ve şekillendiren koşulların dikkatle analiz edilerek izlenen politikanın geliştirildiğini ifade eden Druças, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Geçen 6 yıl içinde Türkiye esaslı adımlar attı. Ekonomisini güçlendirdi. Çevresinde, sonuçları gelecekte değerlendirilecek olan cesur faaliyetlerde bulundu. Çoğu durumda Yunanistan'ın arkasında bıraktığı boşluktan istifade etti. Ermenistan ile ilişkilerin iyileştirilmesi çabaları, Orta Doğu'daki bölgesel rol, İsrail ile ilişkilerde çalkantı, Suriye, Irak ve İran ile sıkı işbirliği, Rusya ile ekonomik bağlar, ABD'nin beklenen ilgisi ayrıca dikkate almamız gereken parametrelerden birkaçıdır.''

Druças, Türkiye'nin iç gelişmelerinin de büyük dikkatle izlendiğini belirttiği konuşmasında, reformların yavaş ilerlediği, ancak yapıcı oldukları değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan'ın, Türkiye ile karşılıklı güven ortamı yaratmak ve 1999-2004 yılları arasındaki dönemde yaşanan dinamik ile başarılı politikaya dönüş yapılmasını istediğini bildiren Bakan Yardımcısı, bu arzunun iyi komşuluk ilişkileri ile uluslararası hukuka saygıyı temel aldığını kaydetti.

''Yunanistan ile Türkiye'nin işbirliğinde bulunabileceklerini ve bununla yükümlü olduklarını'' vurgulayan Druças, ''iki ülke arasındaki anlayış ve işbirliği arzusunun hiçbir şekilde tahrikleri ve yasa dışı faaliyetleri yasal hale getirmediğini'' belirtti.

"GÖRÜŞLERİMİZ FARKLI VE TERS..."
Druças, ''Görüşlerimiz çoğu konuda farklı, bazen ise ters. Bunu görmezden gelmiyoruz'' dedi.

Mart ayında yapılan Yönlendirme Komitesi görüşmelerine de değinen Bakan Yardımcısı, iki ülke arasında ''günlük politika meseleleri'' olarak tabir edilen, ancak büyük önem taşıyan konularda işbirliğinin geliştirmesi için çok sayıda olanak bulunduğunu, ekonomi, ticari ilişkiler, turizm, enerji, kültür, doğal afetler ile mücadele ve benzeri konularda ilerleme kaydedildiğini söyledi.

''ADA'DAKİ TÜRK KUVVETLERİ ÇEKİLSİN"
''Kıbrıs konusuna Kıbrıs tarafından bir çözüm bulunmalıdır'' diyen Druças, ''Ada'daki Türk kuvvetlerinin çekilmesinin gerekli olduğunu'' savundu.

Türkiye'nin Avrupa yükümlülükleri çerçevesinde ise azınlık haklarını kapsayan insan haklarına saygı ve dini özgürlüklerin bulunduğunu belirten Druças, Atina'nın Türkiye'nin bu konulardaki ilerlemesini izlemekte olduğunu sözlerine ekledi.

Bakan Yardımcısı, Türkiye ziyaretinin ilk ayağı olan İstanbul'da Fener Rum Patriği Bartolomeos ile bir araya da geldiğini ifade ettiği konuşmasında, ''Patrik Bartolomeos'a Yunanistan'ın sarsılmaz desteğini dile getirdiğini, Patrikhane'nin Türkiye için de çok önemli bir kurum olduğunu'' söyledi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (2)
hayri 11 yıl önce
Etiniz ne butunuz ne Türkiyeyle aşıkmı atıcaksınız?Bizim elimizin ulaştığı yere sizin hayalleriniz bile ulaşamaz
vecdi 11 yıl önce
akliniz var ise kendiniz icin uygulayin, durumunuz ortada. TSK isgal icin degil, koruma görevi icin Adanin Kuzeyinde, Isgal icin olmus olsa, Güneyde´de present olurdu, Allah verede Isgal icin gelmek durumunda olmazik.
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?