banner39

Yunanistan: Türkiye tahrik ediyor

Yunanistan, Türkiye'nin tahrik edici politikalar izlediğini belirterek kendilerinin de bunu görmezden gelmeyeceklerini bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yunanistan: Türkiye tahrik ediyor

Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Meymarakis, "Yunan Hükümetinin ılımlı bir dış politika izlediğini, ancak Türkiye’nin süregelen tahrik edici tavrını görmezden gelmediğini" söyledi.

Meymarakis, Atina’da yayımlanan Apoyevmatini gazetesine verdiği demeçte, Türk-Yunan ilişkileriyle Kıbrıs Rum Kesimi’nin Doğu Akdeniz’de petrol-doğal gaz aranmasına yönelik niyetine değindi.

"Casus Belli (savaş nedeni) tehdidinin ve Yunan hava sahasıyla karasularının Türkiye tarafından ihlal edilmesinin, karşılıklı işbirliği ve anlayış çabalarına yardımcı olmadığını" kaydeden Meymarakis, "Türkiye’nin, Kıbrıs’ın (Rum) Doğu Akdeniz’de petrol-doğal gaz arama niyetine yönelik tezleri, uluslararası hukuk kurallarına aykırı olduğu kadar iyi komşuluk ilişkileri ve barışçı işbirliği ile de uyumsuzdur. Öte yandan ekonomik kalkınmayı da frenlemektedir" diye konuştu.

"Atina’nın bu gelişmeleri yakından izlediğini" belirten Meymarakis, "Türkiye’nin bölge istikrarını göz önünde bulundurarak iyi niyet göstereceğinin umulduğunu da" kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?