Yunanistan ve Portekiz'den sonra sıra İspanya'da

Avro bölgesinde yaşanmakta olan borçlanma krizi, Yunanistan ve Portekiz'den sonra İspanya'da da doruk noktasına doğru yaklaşmaya devam ediyor.

Yunanistan ve Portekiz'den sonra sıra İspanya'da

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

 Amerikan rating ajansı Standard & Poor’s (S&P) İspanya’nın kredi güvenilirliğini ‘AA’ya düşürdü.

Yunanistan ve Portekiz’in kredi derecelerini düşüren S&P hemen bir gün sonra İspanya’nınkini de düşürdü. İspanya’nın güvenilirliği ‘AA+’ dan bir derece aşağı alınarak ‘AA’ya düşürüldü. İspanya’daki ekonomik gelişmenin beklenenden çok çok daha yavaş gerçekleştirilmesi kredi derecesinin düşürülmesine neden oldu. Yapılan tesbitlere göre İspanya’da ekonomik gelişme beklendiği gibi yüzde 1 yerine değil, sadece yüzde 0,7 olarak gerçekleştirilebiliyor. Bunun 2010’dan 2016’ya kadar böyle devam edeceği tahmin ediliyor.

Rating ajansı S&P’ye göre İspanya’daki görüntü menfi ve önümüzdeki günlerde kredi güvenilirlik derecesinin daha da faza düşürülebileceği öngörülüyor. İspanya’ya daha fazla tasarruf tedbirleri alması önerildi. Sosyalist Parti hükümeti tasarruf hedeflerine ulaşmak için gereken herşeyi yapacaklarını temin etti.

Rating ajansı Fitch ise İspanya için verdiği kredi derecesi ‘AAA’ da kalacağını, ülkenin ekonomisini istikrara kavuşturmak için gerekenleri yaptığını belirtti. Diğer bir rating ajansı Moody’s ise İspanya konusunda şimdilik hiçbir açıklama yapmak istemediklerini bildirdi.

Finans uzmanları İspanya’nın kredi derecesinin düşürülmesinin, Yunanistan ve Portekiz’de yaşanmakta olan ekonomik krizden kaynaklandığını ifade ettiler. Amerikan finans şirketi Birkelbach Investment Securities’den Carl Birkelbach, Avro bölgesinde bu tür kredi düşürmelerin birkaç yıl daha devam edeceğini, Avro’nun değer kaybedeceğini, ancak iflasa götürecek nitelikte olmadığını söyledi.

Brusuelas Analyztics’in sahibi Joseph Brusuelas da gelişmelerin Avrupa’da mali krizin genişleyeceğine işaret ettiğini, Yunanistan ve Portekiz’e yardımların daha da arttırılacağını, Avrupa’da krizin yayılmasını engellemek için önümüzdeki aylarda daha fazla görüşmeler yapılacağını kaydetti.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 16:01
banner53
YORUM EKLE

banner39