banner39

Yunanistan 'yatırım yapılamaz' ülke oldu

Moody's'in Yunanistan'ın ülke notunu dört basamak birden indirerek ülkeyi "yatırım yapılamaz" kategorisine aldı.

Arşiv 15.06.2010, 10:31 15.06.2010, 12:40
Yunanistan 'yatırım yapılamaz' ülke oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Küresel piyasalara cuma günü hakim olan, dün de devam eden iyimser hava Moody’s’in Yunanistan’ın ülke notunu dört basamak birden indirdiği açıklamasıyla bozuldu. İlk etkiyi ABD piyasaları hissetti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Yunanistan’ın döviz cinsi uzun vadeli kredi notunu dün dört kademe birden indirerek, Ba1’e çekti. Böylelikle Yunanistan’ın Moody’s nezdinde kredi notu yatırım yapılamaz seviyeye ve Türkiye’nin de bir basamak altına geldi.

Moody’s, Yunanistan’ın not görünümünün ise durağan olduğunu açıkladı. Avrupa borsalarının kapanmasının ardından yapılan açıklamanın duyulmasıyla 10 yıllık ABD tahvillerinin getirisi 6 baz puan artarak yuzde 3.33’e yükseldi. Wall Street de yükselişle başladığı günün kazanımlarını geri verdi. S&P 500 endeksi 1100 puanın altına geriledi, Dow Jones yüzde 0.14 düştü. Brown Brothers Harriman & Co. para stratejisti Marc Chandler, Marketwatch sitesine yaptığı açıklamada Yunanistan’ın kredi notundaki indirimin etkisinin küçük olmasını beklediklerini söylerken, buna gerekçe olarak, “Birincisi Moody’s, yatırım yapılabilir seviyenin altına not indiren ilk kuruluş değil. İkincisi, görünüm durağan olarak belirlendi. Yunanistan’ın yakın zamanda sermaye piyasalarından borçlanacak hale gelmesi zaten beklenmiyor” açıklamasını yaptı. Dün ham petrolün varil fiyatı kazançlarının bir kısmını geri verirken, altın da yükseldi. Günün önemli bir bölümünü yuzde 3 yukarıda geçiren petrol fiyatları, Moody’s açıklamasının ardından düne göre yüzde 0.8 artışla 74 doların biraz üzerinde işlem görmeye başladı. Altın da spot piyasada yüzde 0.4 değerlenerek 1200 doların üstüne çıktı.

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?