banner39

Yunanistan yine grevde

Kamu çalışanları bu defa emeklilik ödemelerindeki kesintilere karşı sokağa çıktı

Arşiv 22.04.2010, 15:31 22.04.2010, 15:31
Yunanistan yine grevde


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yunanistan'da onbinlerce kamu çalışanı, hükümetin, ülkenin dev borç yükünü azaltmak amacıyla gündeme getirdiği yeni ekonomik önlemleri protesto amacıyla 24 saatlik greve gitti.

Grev, Uluslararası Para Fonu IMF ve Avrupa Merkez Bankası'ndan temsilcilerle Yunan yetkililerin başkent Atina'da kurtarma paketinin ayrıntılarını görüştükleri güne rastladı. Göstericiler, Atina'da bu görüşmelerin yürütüldüğü yere çok uzak olmayan bir noktada dev bir protesto eylemi de düzenliyor.

Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonunun (ADEDY) çağrısıyla başlatılan greve, öğretmenler, devlet hastaneleri doktorları, postane, vergi daireleri, sosyal sigortalar kurumu, yargı, Altyapı, Kültür, Eğitim, Ekonomi, Deniz Ticaret, İçişleri, Tarım ve Sağlık Bakanlıkları çalışanları, gümrük memurları, jeologlar ve hapishanelerde görevli güvenlik elemanlarının katıldığı açıklandı.

'Krizin bedelini zenginler ödesin'

Öte yandan Mücadeleci İşçi Kolları Birliğinin (PAME) dün başlattığı 48 saatlik greve liman çalışanlarının da katılmasıyla, deniz ulaşımında 2 gündür sorunlarla karşılaşılıyor.

İşçiler "krizin bedelini işçilerin değil, Yunancada zengin ve güçlülerin iktidarı anlamına gelen plütokrasi’nin ödemesi gerektiğini" söylüyor.

Göstericilerle polis arasında yer yer küçük çaplı arbedeler çıktığı, güvenlik güçlerinin gruba gözyaşartıcı gazla müdahale ettiği bildiriliyor.

Öte yandan İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (GSEE) da gelecek günlerde, ADEDY ile koordineli olarak genel grev yapmaya hazırlandığı açıklandı.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?