Yunanistan'a IMF'den 110 milyar dolarlık imza

IMF'nin yönetim kurulu, yardım kararını, AB'nin 110 milyar dolarlık yardım planı çerçevesinde imzaladı.

Yunanistan'a IMF'den 110 milyar dolarlık imza


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Uluslararası Para Fonu IMF, ABD'nin başkenti Washington'daki merkezinde toplanarak ekonomik krizdeki Yunanistan'ı kurtarmak için 30-40 milyar dolarlık acil yardım planını ele aldı.

Uluslararası Para Fonu IMF, Yunanistan ekonomisinin kurtarılması için 30 milyar dolarlık acil yardım planını onayladı. Atina'da ise hükümetin bütçe açığının kapatılması yolunda uygulamaya koyduğu ekonomik önlemler ve şiddet olayları protesto edildi.

IMF yönetim kurulundan yapılan açıklamaya göre, Yunanistan'a yardım paketi üç yıllık borç teminatıyla "standby" ilkesince IMF'nin özel oturumunda kararlaştırıldı.

Brüksel'de de AB maliye bakanları, Gayri Safi Milli Hasılasının yüzde 115'inden fazla borç batağında bulunan Yunanistan'ın durumunu görüştü.

"Beyaz Saray"dan verilen bilgiye göre, ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Yunanistan ve Avrupa'nın ekonomi konumunu telefonda konuştu.

İngiliz Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, ekonomi uzmanları, Portekiz, İspanya ve İrlanda'nın da Yunanistan'ın zor durumuna düşeceğini tahmin ediyor.

Protestolar sürdü

Bu arada Yunanistan'ın başkenti Atina'da, hükümetin bütçe açığının kapatılması yolunda uygulamaya koyduğu ekonomik önlemler ve şiddet olayları protesto edildi.

Yunanistan Parlamentosu'nun bulunduğu "Sindagma" Meydanı'nda toplanan göstericiler, oturma eylemi düzenledi.

Ekonomik önlemlerin, "bugüne kadar çalarak zengin hayatı sürenleri değil, zayıf tabakayı hedef aldığını" savunan göstericiler, önlemler geri çekilinceye kadar mücadeleye devam edileceğini belirttiler.

Grup, "Halkın boyun eğmeyeceği ve bugüne kadar kazanılan hakların geri verilmeyeceği"ne ilişkin sloganlar attıktan sonra olaysız dağıldı.

Öte yandan, başkentte geçen hafta yapılan ekonomik önlem karşıtı gösterilerde yaşamını yitiren 3 kişi için çalıştıkları Marfin Bankası şubesi önünde toplanan bir grup, "şiddet karşıtı" gösteri yaptı.

Trajik olayın yaşandığı banka şubesinin önüne çiçekler bırakan ve mumlar yakan grup, saldırının faillerinin bulunacağı yönündeki ümidi dile getirirken, "Katiller bunu yanınıza bırakmayacağız" ifadesi bulunan bir pankartı da olay yerine astı.

Geçen haftaki gösterilerde şubeye kendilerini "iktidar karşıtı" olarak nitelendiren kişiler tarafından molotofkokteyli saldırıda bulunulmuş, olayda biri 4 aylık hamile 2 kadın ile bir erkek çalışan hayatını kaybetmişti.


 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 11:00
banner53
YORUM EKLE

banner39