Yunanistan'a yardımın 22,4 milyarı Almanya'dan

Yunanistan'a verilmesi planlanan 110 milyar Avro'nun 22,4 milyarını Almanya'nın üstleneceği bildirildi.

Yunanistan'a yardımın 22,4 milyarı Almanya'dan

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Alman hükümeti, Yunanistan’ı iflastan kurtarmak için verilmesi planlanan mali yardımın kanuni adımlarını atmak için bugün özel bir toplantı yapıyor. 16 Avro ülkesinin maliye bakanları tarafından dün yapılan toplantı sonrası Yunanistan’a toplam 110 Milyar Avro yardım yapılmasına karar verilmişti.

Alman Parlamento Bütçe Komisyonu da olağanüstü toplanarak Yunanistan’a yapılacak yardım konusunda bir görüşme yapacak. Alman parlamentosundaki bütün parti fraksiyonları bilgilendirilerek, Cuma gününe kadar acil olarak Alman parlamentosunda ve Almanya Eyaletler Konseyinde gerekli kanunlar karara bağlanacak.

AB Avro bölgesi maliye bakanları Yunanistan’ın 110 Milyar Avro krediyle iflastan kurtarılmasına karar verdi. 110 Milyar Avro’nun 80 Milyarı Avro bölgesi ülkeleri tarafından temin edilirken, kalan 30 Milyarı da IMF tarafından karşılanacak. Buna karşılık Yunanistan sert ve istikrarlı bir tasarruf planı uygulayacak. 2013 yılına kadar Yunan hükümeti 30 Milyar Avro tasarruf yapmayı ve 2014 yılına kadar da bütçe açığını yüzde 13,6’dan, AB’nin üye ülkeleri için şart koştuğu yüzde 3’e indirmeyi planlıyor.

Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan’a üç yıl içinde yapılacak 110 Milyarlık mali yardımın Almanya’ya düşen payının 22,4 Milyar Avro olduğunu açıkladı. Bu yıl Avro bölgesi ülkeleri tarafından verilecek toplam 30 Milyar Avro’nun 8,4 Milyarını Almanya verecek. Bu yıl ayrıca Yunanistan, IMF’den 15 Milyar Avro alacak.

Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble Yunanistan’a verilecek yardımların gerçekçi ve yeterli olduğunu söyledi. Schaeuble, hem Yunanistan’ın kurtarılması, hem de Avro’nun gelecekte de yaşanabilecek tehlikelere karşı korunması için alınan tedbir kararlarının en iyisi olduğunu belirtti.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 13:49
banner53
YORUM EKLE

banner39