banner15

Yunanistan'da büyük isyan

Başkent Atina'da parlamento binasına yürümek isteyen 60 kadar gösterici polise taşla saldırdı.

Yunanistan'da büyük isyan

 
Yunanistan’da on binlerce kamu ve özel sektör çalışanı, hükümetin kemer sıkma politikalarını protesto etmek için greve gitti. Başkent Atina’da parlamento binasına yürümek isteyen 60 kadar gösterici polise taşla saldırdı. Polis, göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Kuzeydeki Selanik’te ise birçok dükkan ve restoranın camları göstericiler tarafından kırıldı.

UÇAK SEFERLERİNDE İPTAL

Yunanistan'da hükümetin bütçe kısıtlamasına gitmesini protesto etmek amacıyla kamu ve özel sektör çalışanlarının başlattığı grev nedeniyle, İstanbul-Atina ve Atina-İstanbul uçak seferleri karşılıklı olarak iptal edildi. Alınan bilgiye göre, Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu'nun (ADEDY) dün başlattığı 48 saatlik greve bugün Yunanistan İşçi Sendikaları Federasyonu'nun 24 saatlik grevle katılmasıyla birlikte, Yunanistan hava sahası iç ve dış uçuşlara kapatıldı. Bu nedenle, Türk Hava Yolları (THY) ile Olympic Havayolları'nın İstanbul-Atina ve Atina-İstanbul seferleri bugün karşılıklı olarak iptaledildi. Bu arada, İzlanda'daki yanardağ patlaması nedeniyle İstanbul-Dublin uçuşları da karşılıklı olarak durduruldu.

GREV HAYATI FELÇ ETTİ


Yunanistan'da hükümetin bütçe açığının daraltılması yolunda yaptığı ekonomik reformlar çerçevesinde bütçe kısıtlamalarına gidilmesini protesto etmek amacıyla kamu ve özel sektör çalışanlarının başlattığı grev ülkede yaşamı durma noktasına getirdi. Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu'nun (ADEDY) dün başlattığı 48 saatlik greve bugün Yunanistan İşçi Sendikaları Federasyonu'nun 24 saatlik grevle katılmasıyla birlikte, devlet daireleri, kamu hizmetleri ve okullar kapalı kaldı, hava ve demiryolu ulaşımı tıkandı. Hava sahasının kapatılmasıyla iç ve dış istikametlere yapılması programlı onlarca sefer iptal edildi, gemilerin limanlardan ayrılmaması yüzünden anakara ile adalar arasındaki bağlantı koptu. Tüm toplu taşıma araçları çalışanlarının mesai boyunca yalnızca 6 saat çalışacaklarını açıklamalarıyla, trafik durma noktasına geldi. Metro, troleybüs, tramvay, banliyo trenleri ve otobüsler 10.00 - 16.00 saatleri arasında, aynı saatlerde yapılacak protesto gösterilerine göstericileri taşıma kararı aldılar. Büyük bölümü kent merkezlerinde bulunan çoğu işyeri ise kepenklerini açmadı.

Medya çalışanları ile teknisyenlerin greve katılmalarıyla, televizyonlarda haber bültenleri yayınlanmazken, haber ağırlıklı internet siteleri sayfalarını yenilemedi. Yazılı basın çalışanlarının da grevde yer almalarıyla yarın gazete bayilerinin raflarının boş kalacağı öğrenildi. Öte yandan, başta başkent Atina ile Selanik kentleri olmak üzere çok sayıda kent merkezinde protesto gösterileri düzenlendi. Sabah saatlerinde başlayan ve geniş çaplı güvenlik önlemleri altında yapılan gösterilerin gün boyunca sürmesi bekleniyor.

EKONOMİK ÖNLEMLER

Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu, geçtiğimiz Pazar günü yaptığı açıklamada, bütçe açığının daraltılması için alınacak borç konusunda, IMF (Uluslararası Para Fonu), AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) ile anlaşmaya varılması çerçevesinde yeni ekonomik önlemler alındığını kaydetmişti.

Kamuda maaşları aylık 3 Bin Avro'ya kadar olan çalışanların, Yunanistan'da 13. maaş olarak adlandırılan Noel maaşı, Paskalya ile yaz tatili dönemleri için verilen ve 14. maaş olarak nitelendirilen yarımşar maaş ikramiyelerinin bundan böyle toplam Bin Avro'yu geçmeyeceğini belirten Papakostandinu, aylık 2 Bin 500 Avro'yu geçmeyen emekli maaşlarında da Paskalya ile tatil ödeneklerinin 200'er, Noel maaşının ise 400 Avro olarak belirlendiğini, daha yüksek emekli maaşlarının ise düşürüleceğini açıklamıştı. Kamu çalışanlarının ödeneklerinde Yüzde 8 oranında kesintiye gidileceğini ifade eden Bakan, kamuda gerek maaşların gerekse emekli maaşlarının dondurulduğunu da vurgulamıştı.

Maliye Bakanı, KDV'nin Yüzde 21'den Yüzde 23'e çıkartılacağını, sigara ve alkollü içki fiyatlarında Yüzde 10 oranında ek vergi uygulanacağını, lüks harcamalarda ise vergilerin artacağını belirtmişti. Papakostandinu, Yunanistan'da Gayri Safi Yurt içi Hasılanın (GSYİH) yüzde 12,7'sine ulaşan bütçe açığının 2014'de Yüzde 3'ün altına düşürülmesinin hedeflendiğinin de altını çizmişti. Öte yandan, Yunanistan'da geçen Mart'ta da ekonomik önlemler alınmıştı. Söz konusu önlemler, kamu çalışanlarının maaşlarında kesinti, KDV'nin yüzde 19'dan yüzde 21'e yükseltilmesi, ödeneklerde yüzde 12 oranında kesinti, emekli maaşlarının 2010 yılı süresince dondurulması, akaryakıt fiyatlarında 3 ile 8 cent arası zam, alkollü içeceklerde yüzde 20, sigara fiyatlarında ise yüzde 65 oranında ek vergi uygulanması ve tutarı 35 bin avroyu aşan, araba ve yat alımlarını da içeren lüks harcamalara özel ek vergi konulmasını öngörüyordu.

Ayrıca, Yunanistan'da 13. maaş olarak adlandırılan Noel maaşında yüzde 30, Paskalya ile yaz tatili dönemleri için verilen ve 14. maaş olarak nitelendirilen yarımşar maaş ikramiyelerde ise yüzde 30 oranında kesinti yapılmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 14:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35