banner39

Yunanistan'da KKTC-Kosova endişesi

Kosova'nın bağımsızlığını ilan edecek olması Yunanistan tarafında Kuzey Kıbrıs endişesi uyandırdı.

Arşiv 15.02.2008, 07:36 15.02.2008, 12:02
Yunanistan'da KKTC-Kosova endişesi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, Kosova ile KKTC'yi karşılaştırınca Yunanistan yönetimini endişe sardı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlığını ilanının, Kuzey Kıbrıs ve benzer durumdaki bölgeler için emsal teşkil etmemesi gerektiğini savundu.

Washington'da bulunan Bakoyanni, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmesinden önce, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu endişesini dile getirdi. Kosova'nın önümüzdeki günlerde ilan etmesi beklenen bağımsızlığının, pek çok Avrupa ülkesi ve ABD tarafından tanınması öngörülüyor.

Bakoyanni, "bölgede ne olacağını görmemiz lazım ve Kosova'da neye karar verilirse verilsin, bu kendine özgü bir durum olacaktır. Kosova'nın durumu başkaları tarafından taklit edilemez" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, Bakoyanni ve Rice toplantısıyla ilgili olarak, "Bu konuyu gündeme getiren her ülkeye söylediğimiz gibi, gerek Kıbrıs olsun, gerekse başka bir problemli bölge olsun, biz bunu emsal teşkil edecek bir durum olarak görmüyoruz" dedi.

PUTİN: KUZEY KIBRIS DA AYNI KONUMDA ONU NİYE TANIMADINIZ

Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin kimseyi üzmek istemediğini, ancak Kosova'nın bağımsızlığında hızlı hareket edenlerin Kuzey Kıbrıs'ı tanımak için neden kırk yıldır bekledikleri sormuştu.

Putin, "Kosova sorunu gibi siyasi sorunlar bir ülkeyi tatmin etme şeklinde çözülmemeli. Bu tür konularda uluslararası hukukta tek uygulama olmalı. Kırk senedir tanınmamış bir Kuzey Kıbrıs devleti var. Bunu neden kabul etmiyorsunuz? Haydi kabul edin" demişti.

ABD'DEN YUNANİSTAN'A MAKEDONYA BASKISI

ABD Yunanistan'a, Nisan ayında yapılacak NATO zirvesinden önce Makedonya'nın ismiyle ilgili tartışmayı sona erdirmesi yönünde baskı yapıyor. Bu mesele çözülmediği takdirde, Makedonya'nın ismiyle ilgili tartışmalar, bu eski Yugoslav cumhuriyetinin NATO'ya katılmasına engel teşkil edebilir.

Makedonya, BM tarafından, ''Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya'' olarak tanınıyor. Ancak ABD ve 100'den fazla ülke, sadece Makedonya ismini kullanıyor. Yunanistan, bu isme, kendi topraklarında bulunan Makedonya kentine işaret ettiği gerekçesiyle karşı çıkıyor. Yunanistan ayrıca, isim meselesine bir çözüm bulunmadığı takdirde Makedonya'nın NATO'ya davet edilmesini veto edebileceği uyarısında bulundu. Bu hafta, ABD Dışişleri Bakanı Rice, Makedonya Dışişleri Bakanı Antonio Milososki'ye, isim meselesine BM aracılığında bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Rice'ın aynı telkini Bakoyanni'ye de yapması bekleniyor. ABD Dışişleri bakan yardımcılarından Nick Burns, ''bu meselenin Yunanistan için ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Ben ve hükümetim, bu meselenin hassasiyetinin farkında'' dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?