banner15

Yunanistan'da orduda maaş krizi

Yunanistan'da subaylar, "Avrupa'da en düşük maaşı aldıkları" gerekçesiyle ordudan istifa etmeyi düşünüyor.

Yunanistan'da orduda maaş krizi


Yunan basını, Yunan ordusunda çok sayıda subayın "Avrupa'daki en düşük maaşları aldıkları" gerekçesiyle istifa etmeyi düşündüklerini öne sürdü.

Yunan basın-yayın organları, Yunanistan Silahlı Kuvvetleri'nde görevli subayların maaşlarının, diğer Avrupa ülkeleri subaylarının maaşlarından yüzde 20 ile 30, primlerin de hesaplanması halinde yüzde 50 oranında daha az olmasından şikayetçi olduklarını duyurdular.

Subayların, emekliye ayrılmaları halinde alacakları maaşın daha yüksek olacağı gerekçesiyle istifalarını hazırlamaya başladıkları belirtilen haberlerde, 25 yıllık görev süresini tamamlayan bir subayın maaşının 2 bin 600 Avro civarında olduğu, emekli maaşının ise bundan yüksek olduğuna dikkat çekildi.

Söz konusu gelişmenin Savunma Bakanlığı'nda "başağrısı yarattığı" yorumunda da bulunulan haberlerde, subaylara yönelik herhangi bir düzenlemenin yapılmaması halinde en azından 10 bin istifanın beklenmesi gerektiği, bunun da ülkenin savunmasını, orduyu ve emeklilik fonlarını zorda bırakacağı değerlendirmesinde bulunuldu.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 09:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48