Yunanistan'da Osmanlı tartışması

Yunanistan'da, yeni hazırlanan tarih kitabında Osmanlı ve Türkler hakkında kötü yorumlar yapılmaması tartışlamalara neden oldu.

Yunanistan'da Osmanlı tartışması

Türkiye ve Osmanlı ile ilgili anlatımlardaki değişiklikler milliyetçileri, Ortodoks Kilisesi'nin Osmanlı'ya karşı isyanın başlatılmasını tetiklediği ifadelerinin yeni tarih kitabında yer almaması ise kiliseyi kızdırdı.

Yeni tarih kitabında özellikle Yunanlılar'ın Osmanlı'ya karşı isyanı konusunda değişiklikler yapıldı. Eski kitapta Ortodoks Kilisesi'nin bu isyanda önemli rol oynadığı belirtilirken, yeni kitapta kilisenin desteği konusunda hiçbir şey yazılmamakta.

Yeni kitapta aynı zamanda eskiden okullarda okutulan "isyanı 25 Mart 1821 tarihinde Yunanlı despotların başlattığına" dair ibare yer almazken, "isyanın, yurt dışında yaşayan Yunanlılar'ın Mora Yarımadası'ndaki soydaşlarına yardım göndererek başladığı" yazılmakta. Bu yeni tarih kitabında aynı zamanda 1922 Türk-Yunan savaşı konusunda da önemli değişiklikler yer almakta.

Eski kitapta "Türkler için barbar gibi kelimeler kullanılırken, bu kelimeler ortadan kaldırıldı. Eski kitapta, "Yunanlılar'ın İzmir'de katledildikleri ve cesetlerinin denize atıldıkları ve İzmir'i Türkler'in yaktığı" yazılırken, yeni kitapta sadece "Yunanlılar'ın savaşı kaybettiği ve İzmir'deki Yunanlılar'ın limana koşarak gemilere atlayıp kaçmaya çalıştıkları" yazılmakta.

İşte bu değişiklikler aşırı milliyetçi kesimi ve kiliseyi ayaklandırdı. Yunanlı milliyetçi milletvekilleri, yazarlar ve bazı papazlar bu kitabın hemen müfredattan kaldırılması gerektiğini savunmakta. Bu kesim eski tarih kitaplarında yazılanların doğru olduğunu ve Yunanlılar'ın Türkler'in yaptığı "barbarlıkları" unutmamaları gerektiğini ileri sürmekte. Kitaba Atina Başpiskoposu Hristodulos'ta karşı çıkmakta. Bazı aşırı milliyetçiler ise kitabı yakarak protesto etti.

Yunan televizyonları ise son günlerde yeni tarih kitabının içeriğiyle ilgili büyük bir tartışma başlattı. Bu tepkileri gören Milli Eğitim Bakanlığı bir komisyon toplayacağını ve bu komisyonun alacağı karara göre, kitabın içeriğinde bazı değişikliklere yer verebileceğini açıklamak zorunda kaldı.

6. sınıftaki yeni tarih kitabının akıbeti gelecek günlerde belli olacak. Ya Yunanlılar kendi tarihlerine başka açıdan çağdaş gözle bakacaklar ya da kilisenin istediği gibi kendi tarihe milliyetçi bakışla bakmaya devam edecekler.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12