banner15

Yunanistan'da Papulyas yeniden seçildi

Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas yeniden seçildi.

Yunanistan'da Papulyas yeniden seçildi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Yunanistan'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde Karolos Papulyas, yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Karolos Papulyas, 300 sandalyeli Yunan parlamentosundaki oturumda yapılan oylamada 298 üyeden 266'sının "evet" oyunu aldı. 

İktidardaki PASOK partisi lideri Yorgo Papandreu, anamuhalefet Yeni Demokrasi Partisi (YDP) lideri Andonis Samaras ve aşırı sağcı Ortodoks Birlik Partisi (LAOS) lideri Yorgo Karacaferis tarafından desteklenen Papulyas seçimlerde tek adaydı.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ve Sol İttifak Partisi'nin (SYN) parlamentodaki toplam 34 üyesi ise oylamada çekimser kaldı.

Papulyas, 8 Şubat 2005 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimine de tek aday olarak girmiş ve 279 oy almıştı.

PAPULYAS KİMDİR 

PASOK'un kurucusu, eski başbakanlardan Andreas Papandreu'nun en yakınlarından birisi olan Papulyas, 1929 yılında Yunanistan'ın Yanya kentinde doğdu.

Atina Hukuk Fakültesi'ni bitiren Papulyas, Almanya'nın Münih ve Köln üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora yaptı.

Yunanistan'ın Almanya tarafından işgal edildiği 2. Dünya savaşı yıllarına denk gelen gençliğinde, işgale karşı savaşan direnişçilere katılan Papulyas, 1967-1974 yılları arasındaki "Albaylar Cuntası" dönemini Almanya'da geçirdi.

Bu dönemde, Almanya'da faaliyet gösteren "Sosyalist Demokrat Birliği'nin" kurucu üyesi olarak görev yaparken Andreas Papandreu ile tanışan Papulyas, cuntanın devrilmesinden sonra kurulan PASOK'un kurucu üyelerinden oldu.

Papulyas, 1988 yılında başlayan, Davos süreci olarak anılan Türk-Yunan yakınlaşması döneminde, o dönemin Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ile birlikte Ege'de güven artırıcı önlemleri içeren ve Yılmaz-Papulyas anlaşması olarak anılan mutabakata imza atmıştı.

Evli ve 3 kız çocuğu sahibi olan Papulyas, Almanca ve Fransızca biliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 15:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48